Wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział, że Polska dołączy wkrótce do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. – informuje RMF FM.

Pence, który po poniedziałkowym spotkaniu w cztery oczy z prezydentem Dudą wziął udział we wspólnej konferencji prasowej, poinformował, że Polska osiągnęła już gotowość do uczestnictwa w programie bezwizowym. Wiceprezydent USA zapowiedział, że nasz kraj wkrótce dołączy do tego programu.

Dopytany o termin przystąpienia Polski do programu bezwizowego Pence wyjaśnił, że Polska zbliża się do poziomu 3 proc. odmów wizowych. Jeśli poziom ten zostanie potwierdzony do końca września, kiedy kończy się rok rozliczeniowy, sekretarz stanu USA będzie mógł “w każdej chwili” włączyć Polskę do programu bezwizowego.

Amerykański gość podkreślał, że amerykańskim władzom zależy, by Polacy mogli przyjeżdżać do USA bez wiz. Według Pence’a wzmocni to więzy pomiędzy oboma krajami. Jak stwierdził, od ruchu bezwizowego “dzielą nas tylko tygodnie”.

Wcześniej w poniedziałek portal gazety “Rzeczpospolita” podał, powołując się na źródła w USA, że według stanu na koniec zeszłego tygodnia odsetek odmów wizowych dla Polaków spadł poniżej 3 proc. Obliczono to w związku z przyjazdem Pence’a do Polski. Gazeta wyraziła przekonanie, że ogłoszenie zniesienia wiz zostanie odłożone do wizyty Trumpa w Polsce, która ma nastąpić “w nadchodzących tygodniach”.

Źródła “Rz” twierdzą, że “główną rolę” w zabiegach o zniesienie wiz odgrywa ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher, która wielokrotnie deklarowała, że jest to jej osobisty cel.

Faktyczne zniesienie obowiązku wizowego w związku z obowiązującymi procedurami nastąpi w ciągu około pół roku.

Po rozmowach z Andrzejem Dudą Mike Pence opuścił Polskę. Wiceprezydent USA wziął w niedzielę udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zastępując w ostatniej chwili Donalda Trumpa, który pozostał w USA – oficjalnie w związku z huraganem Dorian.

Kresy.pl / rp.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply