Mosbacher odpowiedziała Putinowi

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zabrała głos w dyskusji wywołanej słowami Władimira Putina na temat genezy II wojny światowej. Amerykańska dyplomatka przypomniała prezydentowi Rosji o pakcie Hitler-Stalin.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach władze Federacji Rosyjskiej kontynuują ofensywę retoryczno-dyplomatyczną  odnosząc się do rzekomej genezy II wojny światowej. Prezydent Rosji Władimir Putin winą za wybuch konfliktu obarczał państwa zachodnie, a także zaprzeczał agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. We wtorek, w Wigilię Bożego Narodzenia, prezydent Rosji na spotkaniu z kierownictwem rosyjskiego resortu obrony zaatakował ambasadora RP w III Rzeszy w latach 1933-1939, Józefa Lipskiego, odpowiedzialnego m.in. za negocjacje ws. polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Putin twierdził, że Lipski „podzielał antysemickie poglądy Hitlera i (…) obiecał zbudować mu w Warszawie pomnik za prześladowanie Żydów”, a także nazwał polskiego dyplomatę z czasów II RP „szumowiną i antysemicką świnią”.

W poniedziałek słowa Putina skomentowała na Twitterze Georgette Mosbacher. Ambasador USA przypomniała o układzie pomiędzy III Rzeszą a ZSRR, który umożliwił wybuch II wojny światowej. „Drogi Prezydencie Putin, to Hitler i Stalin zmówili się, aby rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu.” – napisała Mosbacher po polsku i po angielsku.

W związku z wypowiedziami Putina i innych przedstawicieli Federacji Rosyjekiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek w trybie pilnym ambasadora Federacji Rosyjskiej. Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz,  Siergiejowi Andriejewowi przekazano stanowczy sprzeciw wobec „insynuacji historycznych”, które w ostatnich dniach pod adresem Polski ze strony rosyjskiej. Po spotkaniu za pośrednictwem mediów między Przydaczem a Andriejewem doszło do ostrej wymiany zdań. W niedzielę Kancelaria Premiera RP opublikowała oświadczenie nt. zbrodni stalinowskich i genezy wybuchu II wojny światowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego Putin atakuje Polskę? ​BBC tłumaczy

Kresy.pl / twitter.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  dh7901 :

  Szanowny Panie Glutek, USA do II WŚ przystąpiły 7 grudnia 1941.
  Niemcy nie ruszali własności amerykańskich obywateli, kraju neutralnego w tej wojnie.
  A ruskiego robala ty masz w mózgu, małolacie niedokształcony.
  „Troll” oznacza antyspołeczne, chamskie zachowanie w Internecie.
  Ma ono na celu wywołanie kłótni, skupienie na sobie uwagi użytkowników sieci.
  Glutek, ja Ciebie skreślam, tym określeniem kończę dyskusję Tobą, głupawym trollem.