Pentagon przygotowuje się do „odkurzenia” zimnowojennej koncepcji obrony zwanej „Assault Breaker” zakładającej powstrzymanie nagłego ataku militarnego Rosji lub Chin – pisze Business Insider powołując się na poniedziałkowy artykuł Aviation Week.

Nad ożywieniem liczącej sobie 40 lat koncepcji pracuje The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) odpowiedzialna w Pentagonie za prace badawczo-rozwojowe. Oryginalna koncepcja „Assault Breaker” była odpowiedzią na radzieckie plany zmasowanej inwazji pancernych zagonów sił Układu Warszawskiego na kraje zachodnie. „Assault Breaker” zakładał, w razie ataku konwencjonalnego Układu Warszawskiego, zbombardowanie odwodów wroga zgromadzonych na zapleczu, co miało dać czas broniącym się siłom NATO na zorganizowanie posiłków bez ryzyka eskalacji z użyciem broni jądrowej.

Jak pisze Business Insider, „Assault Breaker” opierał się na użyciu samolotów zwiadowczych i inteligentnej broni dalekiego zasięgu. Założenie „Assault Breaker II” ma być takie samo, przy uwzględnieniu zmian, które dokonały się w uzbrojeniu. W ciągu kilku godzin ma nastąpić odpowiedź na atak przeciwnika powodujący powstrzymanie go i umożliwienie „przepływu bardziej tradycyjnych sił do obszaru operacji”. Przebieg takiego konfliktu mógłby wyglądać następująco: Rosja atakuje NATO niszcząc amerykańskie bazy w Europie; wówczas USA uruchamiają dziesiątki ciężkich bombowców dalekiego zasięgu, kierowanych przez samoloty zwiadowcze, które przy pomocy inteligentnych pocisków niszczyłyby postępujące odwody wroga.

Podobny konflikt z Chinami najpewniej odbyłby się na morzu, lecz uważa się, że koncepcja „Assault Breaker” mogłaby zostać zrealizowana w podobny sposób.

Dokładne szczegóły odnośnie broni i systemów, które mogą zostać zastosowane przy tej koncepcji są tajne. Jak pisze Business Insider, prawie wszystkie technologie potrzebne do jej zrealizowania są już używane, więc Pentagon uważa, ze „Assault Breaker II” może być gotowy w ciągu dekady.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Pentagonu: Rosja i tak może pokonać nasze systemy antyrakietowe – Putin marnuje pieniądze

Kresy.pl / businessinsider.com

Media: Pentagon chce „odkurzyć” koncepcję obrony przed Rosją z czasów zimnej wojny
5 (100%) 2 głosów.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz