Pekin oskarżył we wtorek Donalda Trumpa o „szantaż” i ostrzegł, że podejmie odpowiednie kroki odwetowe po tym, jak prezydent USA zagroził nałożeniem kolejnych ceł na chińskie towary stawiając dwie największe gospodarki świata na krawędzi wojny celnej. – podała agencja AFP.

Trump powiedział w poniedziałek, że zwrócił się do przedstawicielstwa handlowego USA (US Trade Representative) o obłożenie importu chińskich towarów o docelowej wartości 200 miliardów dolarów 10-procentowym cłem, nazywając jednocześnie podniesienie własnych taryf celnych przez Chiny „nieakceptowalnym”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Amerykański prezydent zagroził przy tym, że „jeśli Chiny podniosą taryfy jeszcze raz”, obejmie dodatkowymi cłami kolejne chińskie towary o wartości 200 mld dolarów. „Należy podjąć kolejne działania, by zachęcić Chiny do zmiany ich nieczystych praktyk, otworzenia swoich rynków dla Stanów Zjednoczonych i zaakceptowania bardziej zrównoważonych relacji handlowych z USA” – oświadczył Trump.

W piątek Trump ogłosił nałożenie 25-procentowych ceł na import 818 chińskich towarów o wartości 34 mld dolarów. Druga transza 284 produktów o wartości 16 mld dolarów będzie poddana dodatkowemu procesowi przeglądu. Amerykanie wzięli na celownik produkty wspierane przez Pekin w ramach programu „Made in China 2025”. Chodzi o wyroby takich branż jak lotnictwo, przemysł samochodowy, informatyka i telekomunikacja, robotyka, nowe materiały czy sektor produkcji maszyn przemysłowych, które mają uczynić Chiny światowym liderem zaawansowanych technologii. Ministerstwo handlu Chin natychmiast ogłosiło, że wprowadzi taryfy celne „o takiej samej skali i sile” na amerykańskie produkty.

PRZECZYTAJ: Chińczycy nakładają kolejne cła odwetowe na amerykańskie towary

Po poniedziałkowej decyzji Trumpa chińskie ministerstwo nazwało działania USA „praktyką ekstremalnej presji i szantażu będącą odejściem od konsensusu osiągniętego przez obie strony podczas wielu negocjacji, głęboko rozczarowującą dla społeczności międzynarodowej”. Chińczycy oświadczyli także, że w razie jednostronnych działań USA „Chiny nie będą miały innego wyjścia, jak tylko podjąć kompleksowe działania o odpowiedniej liczbie i jakości i podjąć silne, potężne środki odwetowe”.

CZYTAJ TAKŻE: USA wprowadziły na UE cła na stal i aluminium

Kresy.pl / AFP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz