Biskup rzucił na Łukaszenkę klątwę

Zwierzchnik niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego rzucił na Aleksandra Łukaszenkę klątwę.

Jak podaje Radio Swoboda, w niedzielę duchowy przywódca działającego na emigracji niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego arcybiskup Swiatosław Łogin przeklął Aleksandra Łukaszenkę i nałożył na niego ekskomunikę. Doszło do tego w soborze św. Cyryla Turowskiego w Toronto.

Podczas nabożeństwa hierarcha odczytał w obecności wiernych list pasterski ogłaszający nałożenie anatemy na „byłego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę – dyktatora, mordercę i oprawcę pobożnego narodu białoruskiego”. Zdaniem abp. Swiatosława na rozkaz „opętanego przez diabła samozwańca” Łukaszenki na Białorusi dochodzi do zabijania „naszych dzieci” i znęcania się nad „naszymi braćmi i siostrami”.

Według tekstu ekskomuniki Łukaszenko „dopuszcza się bezprawia, prześladuje i zabija prawosławnych i innych pokojowo nastawionych chrześcijan za prawdę na Białorusi”.

Łukaszence zarzucono też „kontynuowanie polityki bolszewików” i naruszanie przykazań.

Abp Swiatosław wezwał wszystkich, którzy jeszcze „służą szatańskiej władzy” Łukaszenki, do wypowiedzenia mu posłuszeństwa.

Uzasadniając nałożenie anatemy zwierzchnik Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego napisał, że Kościół „nie może po prostu przyglądać się ludobójstwu Białorusinów”.

Tłumione zdecydowanie przez władze protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy w kraju odbyły się wybory prezydenckie. Według oficjalnych wyników wygrał je Aleksandr Łukaszenko, jednak białoruska opozycja uważa za zwyciężczynię Swietłanę Tichanowską.

Kresy.pl / Radio Swoboda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz