Biskup rzucił na Łukaszenkę klątwę

Zwierzchnik niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego rzucił na Aleksandra Łukaszenkę klątwę.

Jak podaje Radio Swoboda, w niedzielę duchowy przywódca działającego na emigracji niekanonicznego Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego arcybiskup Swiatosław Łogin przeklął Aleksandra Łukaszenkę i nałożył na niego ekskomunikę. Doszło do tego w soborze św. Cyryla Turowskiego w Toronto.

Podczas nabożeństwa hierarcha odczytał w obecności wiernych list pasterski ogłaszający nałożenie anatemy na „byłego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę – dyktatora, mordercę i oprawcę pobożnego narodu białoruskiego”. Zdaniem abp. Swiatosława na rozkaz „opętanego przez diabła samozwańca” Łukaszenki na Białorusi dochodzi do zabijania „naszych dzieci” i znęcania się nad „naszymi braćmi i siostrami”.

Według tekstu ekskomuniki Łukaszenko „dopuszcza się bezprawia, prześladuje i zabija prawosławnych i innych pokojowo nastawionych chrześcijan za prawdę na Białorusi”.

Łukaszence zarzucono też „kontynuowanie polityki bolszewików” i naruszanie przykazań.

Abp Swiatosław wezwał wszystkich, którzy jeszcze „służą szatańskiej władzy” Łukaszenki, do wypowiedzenia mu posłuszeństwa.

Uzasadniając nałożenie anatemy zwierzchnik Białoruskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego napisał, że Kościół „nie może po prostu przyglądać się ludobójstwu Białorusinów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tłumione zdecydowanie przez władze protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy w kraju odbyły się wybory prezydenckie. Według oficjalnych wyników wygrał je Aleksandr Łukaszenko, jednak białoruska opozycja uważa za zwyciężczynię Swietłanę Tichanowską.

Kresy.pl / Radio Swoboda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz