Bezrobocie w USA nadal wysokie

Choć dynamika bezrobocia w USA obniżyła się znacznie poniżej wiosennego rekordu nadal pozostaje ono wysokie.

W ciągu siedmiodniowego okresu jaki zakończył się 19 grudnia w Stanach Zjednoczonych odnotowano 803 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. To mniej niż siedem dni wcześniej kiedy było ich 892 tys. oraz poniżej prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję informacyjną Reutera, którzy spodziewali się, że 19 grudnia podań będzie 885 tys. Jednak poziom bezrobocia w USA nadal pozostaje wysoki jak podkreśla portal telewizji Al Jazeera.

Portal zaznacza, że po marcowym tąpnięciu na rynku pracy, kiedy to po zasiłek zgłosiło się 6,867 mln Amerykanów, gospodarka USA nie wróciła do równowagi, a sytuacja na tym rynku jest gorsza niż w czasie recesji wywołanej przez wybuch globalnego kryzysu finansowego w 2007 r.

O stanie amerykańskiej gospodarki, a szczególnie jej perspektywie niekorzystnie świadczą też nastoje konsumentów, które jak podaje Al Jazeera są najgorsze od czterech miesięcy. Według danych Departamentu Handlu konsumpcja faktycznie spada. Zakupy towarów konsumpcyjnych spadły w listopadzie o 0,4 proc. po październikowym wzroście o 0,3 proc. Transakcje takie odpowiadają około dwóm trzecim obrotów w amerykańskiej gospodarce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W dodatku przez cały okres spowolnienia gospodarczego związanego z jesienną falą pandemii koronawirusa amerykańscy politycy nie mogli porozumieć się co do pakietu finansowego mającego stymulować firmy i konsumentów. Stosowne środki zostały przyjęte dopiero w ostatni poniedziałek. Ekonomiści jakich cytowała Al Jazeera są podzieleni w kwestii tego czy pakiet ten wystarczy by uratować amerykańską gospodarkę przed recesją.

aljazeera.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz