Mimo, że władze Gibraltaru zdecydowały się uwolnić irański tankowiec Grace 1 Amerykanie chcą jego konfiskaty. Decyzję w tej sprawie wydał amerykański sąd.

Sąd federalny w Waszyngtonie orzekł w piątek, że irański tankowiec Grace 1 podlega konfiskacie wraz z całym ładunkiem, czyli ponad 2 milionami baryłek ropy naftowej. Dodatkowo władze USA mogą zająć też cały majątek firmy będącej formalnym posiadaczem statku w wysokości 995 tys. dol. Podstawą dla decyzji sądu jest domniemane łamanie przez załogę Grace 1 sankcji nałożonych na Syrię, bowiem Amerykanie oskarżają ją o przewożenia ropy wydobytej właśnie w tym państwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak waszyngtoński sąd uznał też właściciela tankowca za winnego prania brudnych pieniędzy oraz współpracy z organizacją terrorystyczną. Firma miała być bowiem stworzona przez irańską siłę zbrojną – Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), którą to instytucję USA uznały za organizację terrorystyczną.

Grace 1 został zatrzymany 4 lipca przez brytyjską marynarkę wojenną niedaleko Gibraltaru na wniosek władz USA. Jednak 15 sierpnia sąd tego brytyjskiego terytorium zamorskiego zadecydował, mimo amerykańskich nacisków, o zwolnieniu tankowca. W piątek Grace 1 był jeszcze w gibraltarskim porcie. Dziennik „Jerusalem Post” twierdzi za GBC News, że statek zmienił nazwę na „Adrian Daria”. Władze Iranu zapewniły, że wyruszy w rejs w ciągu 48 godzin. Z kolei na Gibraltarze oświadczono w piątek, że decyzja amerykańskiego sądu nie dotarła tego dnia do miejscowych władz.

Dwa tygodnie po zatrzymaniu iranskiego tankowca koło Gibraltaru Irańczycy zatrzymali brytyjski statek tego rodzaju w cieśninie Ormuz. Wielu komentatorów uznaje, że Teheran zareagował w ten sposób na zatrzymanie tankowca Grace 1.

interia.pl/jpost.com/tass.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    Jak to możliwe, że USA wprowadzając sankcje wg swojego widzimisię są w stanie wyegzekwować od niezależnych państw konfiskatę mienia trzeciego państwa? To jest dla mnie jakiś kosmiczny absurd! Czy USA mają jakąś niepisaną zgodę całego świata na robienie co im się żyw nie podoba?

  2. Avatar
    lp :

    To USA i ich pupilek z Lewantu powinny zostać „aresztowane” za permanentne łamanie prawa międzynarodowego, wywoływanie niepokojów społecznych i napaści na inne państwa, łamanie praw człowieka, kryzysy ekonomiczne, itd., itd. Teraz za możliwość dostępu do irańskich i kaspijskich pół naftowych prowokują bezczelnie kolejną wojnę.