Ambasada USA w Kijowie pochwaliła ukraińskie władze za to, jak zajęto rosyjski tankowiec

Stany Zjednoczone są zadowolone ze sposobu, w jaki Ukraina zajęła rosyjski tankowiec, który uczestniczył w incydencie kerczeńskim w listopadzie ubiegłego roku. Amerykańscy dyplomaci z ambasady USA w Kijowie pochwalili Ukraińców za „twardą”, ale „humanitarną” obronę swoich interesów.

Ambasada USA w Kijowie odniosła się do „incydentu” z tankowcem w piątek na Twitterze. „To jak Ukraina zachowała się podczas wczorajszego incydentu z tankowcem mówi o tym, że nowa władza zamierza chronić interesy kraju nie tylko stanowczo, ale także humanitarnie i zgodnie z normami międzynarodowymi. Jest to dobry precedens dla pokojowego rozwiązania sporów” – napisano na twitterowym profilu ambasady.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak pisaliśmy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w czwartek o zatrzymaniu rosyjskiego tankowca „Nika Spirit”, który miał blokować ukraińskie okręty podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej z listopada 2018 roku. W środę zawinął on do portu Izmaił w obwodzie odeskim, gdzie miał być remontowany, a w czwartek został zatrzymany. Według ukraińskich śledczych rosyjscy właściciele tankowca zmienili jego nazwę w celu ukrycia faktu uczestnictwa statku w incydencie kerczeńskim. Numer IMO jednostki pozostał jednak bez zmian. W czasie incydentu kerczeńskiego tankowiec nazywał się „Neyma”.

Na zatrzymanej jednostce przeprowadzono czynności śledcze w postaci przeszukania, zajęcia dokumentacji, w tym dzienników pokładowych i zapisów radiowych. Przesłuchano członków załogi. Tankowiec uznano za ważny dowód w sprawie i zaczęto przygotowywać wniosek do sądu o aresztowanie statku. Załoga „Nika Spirit” została zwolniona jeszcze tego samego dnia i powróciła do Rosji. Według ukraińskich mediów, członkowie załogi statku są uważani za świadków w sprawie i mogą zostać wezwani na dalsze przesłuchania. Jeszcze przed zwolnieniem marynarzy Moskwa ostrzegała, że ich zatrzymanie może zostać potraktowane jako ciężkie naruszenie prawa międzynarodowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Trump i Zełenski odbyli telefoniczną rozmowę

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz