Trzy osoby zostały zabite a kilkanaście rannych w wyniku zamachu bombowego na autobus turystyczny w egipskim mieście Giza. – podały egipskie władze. Wśród ofiar nie ma Polaków.

Do ataku doszło w piątek około godziny 17. czasu polskiego. W czasie gdy autobus z turystami poruszał się po ulicy Al-Marioutiya w pobliżu kompleksu piramid, wybuchła ukryta za murem prymitywna bomba. Media opublikowały zdjęcia poważnie uszkodzonego pojazdu.

Ofiary to wietnamscy turyści oraz egipska obsługa. Według agencji AP zginęło dwóch Wietnamczyków a 10 zostało rannych. Pozostałe dwie ranne osoby to Egipcjanie -kierowca autobusu oraz przewodnik. Później poinformowano, że liczba zabitych wzrosła do trzech – trzecią ofiarą śmiertelną okazał się egipski przewodnik. O jego śmierci poinformował premier Egiptu Mustafa Kamal el-Madbuli.

W autobusie podróżowało 14 wietnamskich turystów – jedynie dwóch z nich wyszło z zamachu bez szwanku. Dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do dzisiejszego ataku.

Jak pisze AP, jest to pierwszy atak terrorystyczny na turystów w Egipcie od prawie dwóch lat. W przeszłości turystów oraz egipskich chrześcijan atakowali islamiści zwalczani przez egipskie władze na Półwyspie Synaj. Zamach najpewniej skłoni władze do zwiększenia środków bezpieczeństwa, szczególnie wokół kościołów w związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem i Bożym Narodzeniem obchodzonym przez egipskich Koptów zgodnie z kalendarzem juliańskim.

PRZECZYTAJ: Zamach na kościół koptyjski w Kairze

W ciągu ostatnich dwóch lat islamscy terroryści zabili w Egipcie ponad 100 chrześcijan – zwykle atakując kościoły lub autobusy przewożące pielgrzymów.

CZYTAJ TAKŻE: Egipt: najbardziej krwawy zamach w historii kraju, w meczecie zabito co najmniej 235 osób

Kresy.pl / AP / TVN24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz