Co najmniej 235 osób zostało zabitych a ponad sto rannych w ataku na meczet w Egipcie. Za zamachem stoi najprawdopodobniej Państwo Islamskie.

Do zdarzenia doszło w piątek w mieście Bir al-Abd w prowincji Synaj Północny. Około południa, kiedy wierni opuszczali świątynię, zamachowcy zdetonowali bomby umieszczone na zewnątrz budynku, a następnie otworzyli ogień do uciekających. Według świadków strzelali także do karetek pogotowia, które przyjechały na pomoc. Sprawcy poruszali się czterema samochodami terenowymi.

Według egipskiej telewizji państwowej ponad sto osób jest rannych. W mediach ukazały się zdjęcia dziesiątek zakrwawionych ciał leżących wewnątrz meczetu.

Dotychczas żadne ugrupowanie nie przyznało się do zamachu, jednak zdaniem eksperta ds. terroryzmu dr Wojciecha Szewki nie ma wątpliwości, że za zamachem stoi Państwo Islamskie. We wrześniu tego roku w pobliżu Bir al-Abd doszło do ataku lokalnej grupy ekstremistów deklarującej lojalność wobec Państwa Islamskiego na konwój policji, w którym zginęło 18 osób.

Władze Egiptu ogłosiły trzydniową żałobę narodową. Prezydent kraju Abdul Fattah al-Sisi zapowiedział ‚brutalną” rozprawę z terrorystami po konsultacjach z siłami bezpieczeństwa. Jak pisze Independent, zamach w Bir al-Abd jest najbardziej krwawym atakiem o podłożu religijnym w historii Egiptu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Egipt: Nieznani sprawcy zastrzelili 8 policjantów

Kresy.pl / Independent / BBC / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz