80-letni Teodoro Obiang Nguema Mbasogo rządzi Gwineą Równikową już ponad połowę swojego życia.

Przewodniczący komisji wyborczej afrykańskiego państwa Faustino Ndong Esono Eyang ogłosił w niedzielę, że zwycięzcą wyborów został dotychczasowy prezydent. Według oficjalnych danych Obiang miał uzyskać 94,9 proc. oddanych głosów. Nie podano nawet konkretnych wyników uzyskanych przez kandydatów opozycji. Frekwencja wyborcza miała wynieść około 98 proc.

Deklaracja komisji wyborczej oznacza, że Obiang powinien rządzić Gwineą Równikową przez następne siedem lat. Będzie to szósta kadencja tego polityka w roli głowy państwa. Obiang przejął funkcję głowy państwa w wyniku zamachu stanu w 1979 r. kiedy to odsunął od władzy pierwszego prezydenta kraju po dekolonizacji Francisco Maciasa Nguema, prywatnie swojego wuja. Obiang został tym samym rekordzistą – jest najdłużej rządzącym z obecnych przywódców państwowych.

Wynik również nie jest niespodzianką. Po poprzednich wyborach ogłoszono, że na Obianga zagłosowało 93,7 proc. biorących w nich udział obywateli. Już przed ówczesnymi wyborami prezydent zapowiadał iż to jego ostatnia kadencja.

„Opozycja mówiła o drobnych nieprawidłowościach, które widzieliśmy w terenie. Ale te nieprawidłowości, niedoskonałości nie są na tyle poważne, by zepsuć ogólny dobry przebieg wyborów z 20 listopada” – twierdził obserwator wyborów Jean Marie Ngondjibanganté, którego zacytował portal telewizji France24.

 

Na kilka tygodni przed wyborami siły bezpieczeństwa Gwinei Równikowej aresztowały działaczy opozycji. Władze skomentowały, że udaremniono w ten sposób „spisek” mający na celu przeprowadzenie ataków w stolicy Malabo i centrum gospodarczym Bata, podał portal Africanews.com. Przed rozpoczęciem kampanii wyborczej władze zamknęły również granice lądowe kraju z sąsiednim Gabonem i Kamerunem.

W odbywających się równocześnie z prezydenckimi wyborach parlamentarnych prezydencka Demokratyczna Partia Gwinei Równikowej wywalczyła 55 mandatów w 100-osobowym parlamencie.

Syn Obianga, Teodoro Nguema Obiang Mangue, znany jako Teodorin, jest powszechnie postrzegany jako jego następca i wspiął się po szczeblach kariery na stanowisko wiceprezydenta. W wywiadzie dla francuskojęzycznemu magazynu “Jeune Afrique”, że będzie to jego ostatni start, zapytany, czy Teodorin jest przygotowywany do przejęcia władzy, Obiang odpowiedział: „Gwinea Równikowa nie jest monarchią… ale jeśli ma talent, nic nie mogę zrobić”.

Czytaj także: Władze Mali krytykują Macrona za neokolonializm 

france24.com/africanews.com/reuters.com/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply