Libijska Armia Narodowa zestrzeliła portugalskiego pilota

Z sterami samolotu, zestrzelonego we wtorek przez Libijską Armię Narodową, siedział obywatel Portugalii. Pojawiły się pogłoski, iż jest to najemnik walczący po stronie rządu w Trypolisie.

Do zestrzelenia doszło w pobliżu stolicy kraju, Trypolisu, gdzie ten rząd rezyduje. Musi on bronić swojego ostatniego bastionu przed Libijską Armią Narodową (LNA), dowodzoną przez marszałka Chalifę Heftara. Ten dawny generał Kaddafiego, a następnie jego przeciwnik zdołał już podporządkować sobie większość terytorium Libii, a od początku kwietnia prowadzi ofensywę na Trypolis. Z początkowych informacji rozpowszechnianych przez źródła LNA wynikało, że zestrzelono właśnie samolot walczący po stronie trypolitańskiego rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We wtorek sztab LNA poinformował, że jej żołnierze zestrzelili samolot bojowy Mirage F1 w rejonie Al-Hira, około 50 kilometrów na południe od Trypolisu. Jak twierdzi armia Heftara, pilot uratował się choć odniósł rany. Został schwytany przez żołnierzy LNA. Rzecznik tej armii powiedział dziennikarzowi brytyjskiej gazety „The Independent”, że pojmany pilot to Portugalczyk. Rzecznik przesłał trzy fotografie, na dwóch z nich znajduje się schwytany pilot, przy czym na jednym zdjęciu stoi obok niego jeden z wysokich oficerów LNA gen. Abdulsalam al-Hassi. Na trzecim zdjęciu widać sprzęt spadochron i sprzęt znaleziony przy pilocie. Na zdjęciu widać, że pilot jest zakrwawiony. Kolejne zdjęcia jakie pojawiły się na powiązanych z LNA kontach na portalach społecznościowych ilustrują miejsce zestrzelenia.

Według portalu Addresslibya.com pilot to 29-letni Jimmy Reiss. Z opublikowanego w późniejszych godzinach oświadczenia LNA wynika, że schwytany pilot nie jest najemnikiem walczącym po stronie trypolitańskiego Rządu Jedności Narodowej. „To co się zdarzyło było pomyłką i rezultatem stanu wojny jaką toczymy” – wytłumaczył sztab LNA informując, że jej oddział zestrzelił pilota biorącego udział w operacji „Sofia” prowadzonej przez Unię Europejską. W ramach tej misji piloci z UE mają monitorować nielegalny przemyt migrantów w rejonie Morza Śródziemnego. LNA zadeklarowała, że pilot wróci do Portugalii „natychmiast” po tym gdy jego stan zdrowia na to pozwoli. Armia Heftara zapewniła mu leczenie i jak zapewniła, traktuje go „raczej jak gościa niż jeńca”.

addresslibya.com/independent.co.uk/dailymail.co.uk/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz