Kenia rozważy karalność homoseksualizmu

W Kenii opracowany został projekt ustawy wprowadzających karalność aktów homoseksualnych.

Projekt ustawy, którego wnioskodawcą jest parlamentarzysta Peter Kaluma, ma na celu zakazanie aktów homoseksualnych różnej kategorii, związków osób tej samej płci oraz działań i kampanii przedstawiających i promujących agendę LGBTQ. Jak zrelacjonował w środę portal Africa News to ostatnie obejmuje zakaz parad gejowskich, zgromadzeń, marszów i publicznego przebierania się, co w jasny sposób wymierzone jest w transwestytów.

Zgodnie z projektem osobom dopuszczającym się czynności seksualnych wobec osób tej samej płci i za ich zgodą będzie grozić kara pozbawienia wolności od co najmniej 10 do 50 lat. Z kolei właściciele lokali wykorzystywanych do utrzymywania kontaktów między osobami tej samej płci mogą zostać ukarani grzywną o równowartości 14 tys. dolarów lub nawet karą 7 lat więzienia.

Jak podaje Africa News inicjatywa kenijskiego polityka następuje w kontekście niedawnych protestów przeciwko LGBTQ, jakie odbyły się w mieście Mombasa. Brali w nich udział duchowni i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Sąd Najwyższy Kenii podtrzymał w połowie wrześnie decyzję zezwalającą na rejestrację organizacji pozarządowych reprezentujących agendę LGBTQ, kończąc trwające od dziesięciu lat protesty Krajowej Komisji Praw Gejów i Lesbijek, której Rada Koordynacyjna Organizacji Pozarządowych odmawiała rejestracji.

Orzeczenie Sądu Najwyższego wydane na początku tego roku uznało takie działanie Rady za dyskryminację niezgodną z konstytucją, co stanowiło sukces organizacji LGBTQ w afrykańskim państwie.

W bieżącym roku karalność homoseksualizmu wprowadziła Uganda. Decyzja jej parlamentu wywołała falę krytyki w państwach zachodnich. W 2019 r. doszło do publicznej krytyki karalności homoseksualizmu w Zambii przez ambasadora USA w tym kraju.

africanews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply