Etiopska policja podjęła działania przeciwko lokalnym muzułmanom gromadzącym się pod stołecznym stadionem.

W poniedziałek miejscowi muzułmanie zebrali się pod stadionem w stolicy Addis Adebie z okazji święta Eid al-Fitr obchodzonego na zakończenie miesiąca postu – Ramadanu. Obchody miały zostać zakłócone przez miejscową policję. Mogła ona użyć broni oraz gazu łzawiącego, co doprowadziło do rozproszenia zebranych pod stołecznym stadionem, jak napisał lokalny portal Addis Standard.

Portal pisze o dzieciach, które na skutek chaotycznej ucieczki zostały oddzielone od matek. „Policja mówiła ludziom, że wszystko jest w porządku, żeby wrócili do modlitwy, ale wybuchy nadal były słyszane” – powiedział zacytowany przez Addis Standard Mohammed, świadek, który był na stadionie – „Nie widziałem żadnych rannych, ale wiele dzieci zostało oddzielone od rodziców”.

Nedir, inny świadek, który rozmawiał z Addis Standard, powiedział – „Słyszeliśmy sześć strzałów w pobliżu Hyatt Regency. Był też gaz łzawiący”. Według niego strzały padły ze strony sił bezpieczeństwa i powiedział, że nie jest pewien, czy doszło do ofiary śmiertelnych.

Inny świadek, który rozmawiał z Addis Standard na warunkach anonimowości stwierdził, że przemoc zaczęła się, gdy niektórzy muzułmanie próbowali modlić się na obszarze, na którym takie praktyki religijne są zakazane.  Twierdził jednak, że „Wystrzelono tylko gaz łzawiący, a nie żadne kule”. Według Al Jazeery, część ze świętujących nie zdołała się dostać na stadion dlatego zgromadziła się pod nim.

Etiopska policja określiła zajścia, jako “zamieszki wywołane przez kilka osób”. Poinformowała ona także, że na skutek zajść doszło do “zniszczenia mienia”. Twierdzi, że muzułmanie „spokojnie wracają teraz do domu”. Wezwała mieszkańców Addis Adeby „do zachowania spokoju  i chronienia siebie i swojego otoczenia”.

Etiopia jest państwem bardzo zróżnicowanym etnicznie i religijnie. 34 proc. jej mieszkańców stanowią muzułmanie, natomiast 62 proc. chrześcijanie różnych obrządków. W państwie trwa wojna domowa z tigrajskimi separatystami, starcia różnych grup etnicznych oraz pograniczne starcia z Sudanem.

addisstandard.com/aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply