Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że Unia Europejska będzie uzgadniać zniesienie sankcji wobec Rosji z Ukrainą.

Scholz udzielił wywiadu państwowej, niemieckiej telewizji ZDF. Jak stwierdził – „Bez wzajemnego porozumienia z Ukrainą sankcji [wobec Rosji] nie zniesiemy” – zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Niemiecki kanclerz zasugerował przy tym Rosjanom, że „powinni porozumieć się” w Ukraińcami. Określił też cele Unii Europejskiej – natychmiastowe przerwanie działań zbrojnych na terytorium Ukrainy i wycofanie z niego sił rosyjskich.

„Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać. Musimy odrzucić to, że ktoś w najgorszym stylu imperializmu XVIII-XIX wieku, stwierdził: nie wystarczy mi moje terytorium, nie podobają mi się granice, wcześniej były inne – i próbuje to zmienić z użyciem broni” – powiedział Scholz.

Także w poniedziałek zapowiedział on dostarczanie broni Ukrainie „aby mogła się sama bronić”.

Przypomnijmy, że kanclerz Olaf Scholz odrzucił w niedzielę oskarżenia, że Niemcy nie wykazują przywództwa w wysiłkach dostarczania Ukrainie broni w celu odparcia rosyjskiej inwazji, mówiąc, że woli być ostrożny niż podejmować pochopne decyzje.

„Podejmuję decyzje szybko i zgodnie z naszymi partnerami” – powiedział Scholz w wywiadzie dla gazety Bild am Sonntag. „Uważam pospieszne działania i niezależne niemieckie wysiłki za wątpliwe” – dodał.

ria.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz