Egipt wyłoni pierwszego kosmonautę

Władze Egiptu rozpoczną procedurę selekcji obywatela, który stanie się pierwszym Egipcjaninem, który poleci w kosmos.

Rozpoczęcie procedury selekcji potencjalnych egipskich kosmonautów ogłosił szef Egipskiej Agencji Kosmicznej Mohamed al-Qousy w czasie spotkania z deputowanymi miejscowego parlamentu. Selekcja rozpocznie się już na początku przyszłego roku. Procedura będzie trwać sześć lat.

Testy psychologiczne i sprawności fizycznej potrwają 2-3 lata, jak napisał w czwartek informujący o sprawie portal dziennika “Rzeczpospolita”. W kolejnym etapie grypa wyselekcjonowanych będzie testowana w warunkach odzwierciedlających te na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej krążącej na orbicie okołoziemskiej. Jak podkreślił al-Qousy jako kandydaci na pierwszego egipskiego kosmonautę rozpatrywani będą zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Coraz więcej państw próbuje realizować swoje ambicje kosmiczne. Nie tylko wysyłania swoich obywateli w kosmos ale budowy własnego przemysłu kosmicznego, możliwości wynoszenia obiektów w kosmos i budowy sieci infrastruktury w przestrzeni okołoziemskiej. Dzięki własnemu programowi kosmicznemu Chiny były w stanie zorganizować swój własny system geolokalizacyjny alternatywny wobec tego zapewnianego przez amerykańskie Google. Daje to Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej całkowitą autonomię strategiczną w sytuacji gdy coraz większa liczba systemów uzbrojenia polega na tego rodzaju systemach.

Indie chcą natomiast umieścić na orbicie własną stację kosmiczną jeszcze przed 2030 r.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply