Polityk nazwany imieniem Adolfa Hitlera zwyciężył w wyborach lokalnych w Namibii.

Jak podało w czwartek BBC, Adolf Hitler Uunona został wybrany w zeszłym tygodniu na radnego okręgu Ompundja na północy Namibii. Polityk startował z listy rządzącej partii Swapo i uzyskał 85 proc. głosów.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild Adolf Hitler Uunona potwierdził, że nosi imię nadane na cześć niemieckiego zbrodniarza, ale nie ma to nic wspólnego z nazistowską ideologią. Według niego jego ojciec nadając mu takie imię „prawdopodobnie nie rozumiał, co reprezentuje Adolf Hitler”.

Uunona przekonywał, że w czasach dzieciństwa uznawał swoje imię za „zupełnie normalne”. W Namibii, która jest byłą niemiecką kolonią, imiona germańskie nie należą do rzadkości.

„Dopiero gdy dorastałem, zdałem sobie sprawę: ten człowiek chciał podporządkować sobie cały świat” – mówił afrykański polityk przekonując, że nie podziela poglądów swojego niesławnego imiennika.

Uunona mówi, że nie zamierza zmieniać swojego imienia, ponieważ „jest na to za późno”.

Pisząc o wyborczym zwycięstwie Adolfa Hitlera Uunony BBC przypomniało, że w latach 1884-1915 Namibia, wówczas jako Afryka Południowo-Zachodnia, była niemiecką kolonią, w której Niemcy na początku XX wieku zabili około 100 tys. osób z ludów Nama, Herero i San. Od lat toczą się rozmowy na temat ewentualnych odszkodowań państwa niemieckiego z tytułu tego ludobójstwa. Na początku tego roku Namibia odrzuciła ofertę wypłaty w wysokości 10 mln euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lenin wybrany na prezydenta Ekwadoru

Kresy.pl / bbc.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz