Polityk nazwany imieniem Adolfa Hitlera zwyciężył w wyborach lokalnych w Namibii.

Jak podało w czwartek BBC, Adolf Hitler Uunona został wybrany w zeszłym tygodniu na radnego okręgu Ompundja na północy Namibii. Polityk startował z listy rządzącej partii Swapo i uzyskał 85 proc. głosów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild Adolf Hitler Uunona potwierdził, że nosi imię nadane na cześć niemieckiego zbrodniarza, ale nie ma to nic wspólnego z nazistowską ideologią. Według niego jego ojciec nadając mu takie imię „prawdopodobnie nie rozumiał, co reprezentuje Adolf Hitler”.

Uunona przekonywał, że w czasach dzieciństwa uznawał swoje imię za „zupełnie normalne”. W Namibii, która jest byłą niemiecką kolonią, imiona germańskie nie należą do rzadkości.

„Dopiero gdy dorastałem, zdałem sobie sprawę: ten człowiek chciał podporządkować sobie cały świat” – mówił afrykański polityk przekonując, że nie podziela poglądów swojego niesławnego imiennika.

Uunona mówi, że nie zamierza zmieniać swojego imienia, ponieważ „jest na to za późno”.

Pisząc o wyborczym zwycięstwie Adolfa Hitlera Uunony BBC przypomniało, że w latach 1884-1915 Namibia, wówczas jako Afryka Południowo-Zachodnia, była niemiecką kolonią, w której Niemcy na początku XX wieku zabili około 100 tys. osób z ludów Nama, Herero i San. Od lat toczą się rozmowy na temat ewentualnych odszkodowań państwa niemieckiego z tytułu tego ludobójstwa. Na początku tego roku Namibia odrzuciła ofertę wypłaty w wysokości 10 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Lenin wybrany na prezydenta Ekwadoru

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz