Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie w Radiu Wnet poinformował, że Polska nie może zgodzić się na “pokój za ziemię”.

W środowym wywiadzie dla Radia Wnet, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie w Radiu Wnet poinformował, że Polska nie może zgodzić się na “pokój za ziemię”.

“Polska nie może się godzić na pokój za ziemię, bo przede wszystkim nie jest to polska ziemia, nie jest to ziemia, która podlega w jakikolwiek sposób polskiej jurysdykcji, a uznając suwerenność Ukrainy, prawo Ukrainy do samoobrony, tę sprawę całkowicie zostawiamy decyzjom władz ukraińskich” – mówił.

“Trudno wyobrażać sobie pokój oparty na innych zasadach niż zasady prawa międzynarodowego, a więc zasady, które potwierdzają uprawnienie każdego państwa do niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej” – dodał.

Przypomnijmy, Polska wybrała swojego reprezentanta na planowane rozmowy pokojowe dotyczące wojny na Ukrainie. Na międzynarodowe spotkanie w Arabii Saudyjskiej pojedzie Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta. Na rozmowy nie zaproszono Rosji.

Międzynarodowa grupa reprezentantów będzie w Arabii Saudyjskiej omawiać m.in. kwestię wprowadzenia w życie 10-punktowego planu pokojowego, który prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił jesienią ubiegłego roku.

– Polska ten plan prezydenta Zełenskiego popiera i to będzie moje stanowisko podczas rozmów w Arabii Saudyjskiej – oznajmił Przydacz, według, którego rozmowy będą dotyczyć zaangażowania przy poszczególnych punktach ukraińskiego planu.

Rozmowy pokojowe zaplanowano na najbliższy weekend w Dżuddzie. W spotkaniu ma uczestniczyć nawet 30 państw, w tym rozwijające się mocarstwa tj. Indie i Brazylia.

Jak informowaliśmy, w maju br. Zełenski wezwał na szczycie Ligi Arabskiej do poparcia swojego planu pokojowego, mającego na celu zakończenie wojny z Rosją.

Ukraiński plan pokojowy obejmuje: bezpieczeństwo radiacyjne i jądrowe, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, uwolnienie wszystkich więźniów i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz porządku światowego, wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych, powrót sprawiedliwości, przeciwdziałanie ekobójstwu (zbrodni przeciw środowisku), zapobieganie eskalacji.

Kresy.pl/Radio Wnet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply