Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że Arabia Saudyjska przygotowuje się do zorganizowania szczytu w celu omówienia planu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na rzecz pokoju w jego kraju.

Jak przekazał portal Aljazeera szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że Arabia Saudyjska przygotowuje się do zorganizowania szczytu w celu omówienia planu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na rzecz pokoju w jego kraju w związku z trwającą rosyjską inwazją.

Jermak powiedział w niedzielę, że w szczycie Arabii Saudyjskiej wezmą udział przedstawiciele kilku krajów, ale nie powiedział, kiedy i w jakim mieście odbędzie się spotkanie.

The Wall Street Journal, który jako pierwszy doniósł o szczycie, powołując się na „dyplomatów zaangażowanych w dyskusję”, powiedział, że rozmowy odbędą się 5 i 6 sierpnia w mieście Dżudda z udziałem około 30 krajów.

Dziennik poinformował, że ukraińscy i zachodni urzędnicy mają nadzieję, że wysiłki mogą zakończyć się szczytem pokojowym jeszcze w tym roku, na którym światowi przywódcy podpiszą wspólne zasady rozwiązania wojny.

Jermak, pisząc na Telegramie powiedział, że odbędą się dyskusje nad Ukraińską Formułą Pokoju, która „zawiera 10 fundamentalnych punktów, których realizacja nie tylko zapewni Ukrainie pokój, ale także stworzy mechanizmy przeciwdziałania przyszłym konfliktom na świecie”.

Wcześniej Ukraina określała 10-punktową formułę pokojową jako obejmującą przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich, uwolnienie wszystkich więźniów, trybunał dla odpowiedzialnych za agresję i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Zobacz też: Putin: rozważamy propozycje pokojowe krajów Afryki dla Ukrainy

„Jesteśmy głęboko przekonani, że ukraiński plan pokojowy powinien być traktowany jako podstawa, ponieważ wojna toczy się na naszej ziemi” – powiedział Jermak. W swoim oświadczeniu opisał 10 punktów jako „dyskutowanych indywidualnie i w grupach z przedstawicielami ponad 50 krajów prawie co tydzień”.

Według dziennika na szczyt w Dżuddzie zaproszonych jest 30 krajów, w tym Chile, Egipt, Indonezja, Meksyk, Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Zambia, a także przedstawiciel Unii Europejskiej.

Według agencji Associated Press Rosja nie została zaproszona. Powołując się na anonimowego urzędnika, AP informuje, że oczekuje się, że w wydarzeniu weźmie udział również wysoki urzędnik z administracji prezydenta USA Joe Bidena.

W rozmowie z portalem Wirtualna Polska uczestnictwo Polski w rozmowach pokojowych potwierdził wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. “Potwierdzam, że Polska bierze udział w rozmowach pokojowych. Tylko tyle na tę chwilę mogę przekazać”.

Zobacz też: Media: USA prowadziły tajne negocjacje pokojowe za plecami Ukrainy

Kresy.pl/Aljazeera

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply