Ranking innowacyjności w UE. Polska czwarta od końca

Polska znalazła się w grupie siedmiu państw członkowskich o najniższym poziomie innowacyjności w Unii Europejskiej. Jedynie Łotwa, Bułgaria i Rumunia wypadły gorzej niż Polska. Szwecja pozostaje natomiast od lat najbardziej innowacyjną gospodarką.

Polska zajęła 24. miejsce spośród 27 krajów członkowskich w najnowszym, opublikowanym przez Komisję, Europejskim Rankingu Innowacyjności 2022. Coroczny raport pozwala porównać poziom innowacji, w tym rozwój cyfrowy, inwestycje w projekty badawcze czy poziom zatrudnienia przy innowacyjnych projektach w państwach UE, krajach sąsiadujących z Unią oraz gospodarkach światowych – podkreśla Deutsche Welle w niedzielę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jedynie Łotwa, Bułgaria i Rumunia wypadły w tegorocznym rankingu gorzej niż Polska.

W raporcie wskazano, że mocną stroną Polski  są zasoby intelektualne, m.in. duża liczba osób z wyższym wykształceniem, mobilność pracowników w sektorze nauki i technologii oraz inwestycje w cyfryzację, m.in. w łącza szerokopasmowe.

Z kolei najsłabszym i wciąż pogorszającym się aspektem jest brak inwestycji w technologie środowiskowe, brak nakładów na prace badawczo-rozwojowe oraz brak wsparcia dla pracowników naukowych.

Najbardziej rozwiniętym pod względem innowacyjności krajem w UE jest Szwecja. Obok niej znalazły się m.in. Belgia, Dania, Finlandia oraz Holandia.

Wynik pogorszyły Niemcy, gdzie poziom innowacyjności co prawda nadal rośnie, ale w tempie wolniejszym niż w pozostałych państwach.

Zobacz także: Nierówności dochodowe w Polsce rosną. Najbiedniejsi najbardziej poszkodowani inflacją

Twórcy raportu wskazują, że w UE nadal utrzymuje się przepaść innowacyjna na linii Wschód-Zachód.

„Autonomia i konkurencyjność Europy będą zależeć od zdolności do zajęcia pozycji lidera pod względem technologii i handlu w strategicznych obszarach, takich jak przestrzeń kosmiczna, obrona, wodór, akumulatory, chipy kwantowe i obliczenia wielkiej skali” – uważa komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Zobacz także: Polacy czują się znacznie biedniejsi niż na początku roku [SONDAŻ]

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz