Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ostro skrytykowało ukraińskie władze za złe funkcjonowanie demokratycznych instytucji. Zdaniem posłów najgorzej działa wymiar sprawiedliwości. Ukraińskie władze szczególnie zostały zkrytykowane za wykorzystywanie kodeksu karnego, wobec członków byłego rządu i politycznej opozycji.
W przyjętej rezolucji posłowie zwrócili się o bezzwłoczne uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko oraz więzionych kilku członków jej byłego gabinetu. Ponadto rezolucja stwierdza, że uwolnienie byłej premier powinno być połączone z zezwoleniem jej na udział w zbliżających się wyborach.
Zgromadzenie wezwało prezydenta Wiktora Janukowicza do zainicjowania zmian w konstytucji, które pozwolą na uniezależnienie sądownictwa. Posłowie chcą też zmiany sposobu powoływania składu Wysokiej Rady Sprawiedliwości. Zwrócili się też do władz w Kijowie o szybkie wprowadzenie zmian w prawie wyborczym zaleconych przez Komisję Wenecką.



























