16 lipca ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące nowej, kontrowersyjnej ukraińskiej ustawy językowej. Wnioskowała o to Rosja. Ukraina twierdzi, że to „kolejny akt teatru absurdu” i zapowiada, że poruszy na spotkaniu kwestie dotyczące konfliktu z Rosją.

Za dwa tygodnie, 16 lipca br. Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zająć się sprawą nowej, kontrowersyjnej ustawy językowej. Wniosek w tej sprawie, już kolejny, złożyła wcześniej strona rosyjska. Jak poinformował Ołeh Nikolenko, rzecznik stałego przedstawicielstwa Ukrainy przy ONZ, w poniedziałek podczas negocjowania agendy na bieżący miesiąc, uwzględniono posiedzenie Rady ws. ukraińskiej ustawy językowej.

Przeczytaj: Rosja uważa ukraińską ustawę językową za złamanie Porozumień Mińskich

Czytaj także: MSZ Węgier: nowa ukraińska ustawa językowa narusza prawa mniejszości narodowych

Poprzedni wniosek Rosji w związku z tą ustawą został zgłoszony w maju. Rosjanie chcieli wówczas, żeby posiedzenie odbyło się w dniu inauguracji nowego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem Nikolenki, jest to „kolejny akt teatru absurdu” na forum RB ONZ. „Wszyscy rozumieją, że Moskwę interesuje nie tyle ustawa o języku, co jakiś sposób na destabilizację sytuacji na Ukrainie” – napisał na Facebooku. „Delegacja Ukrainy do ONZ niejednokrotnie oświadczała, że ustawa językowa jest wewnętrzną sprawą naszego kraju. Rada Bezpieczeństwa nic do tego nie ma”.

Przeczytaj: Komisja Wenecka oceni ukraińską ustawę językową

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski portal: nowa ukraińska ustawa językowa dyskryminuje Węgrów i Polaków

Nikolenko dodał, że Ukraina i jej partnerzy wykorzystają to posiedzenie jako sposobność do podniesienia kwestii dotyczących konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, przede wszystkim zwolnienia ukraińskich marynarzy i więźniów politycznych przez Rosjan. Ukraińcy chcą też mówić o sytuacji w Donbasie, gdzie wciąż łamane jest zawieszenie broni w wyniku czego giną ludzie, a także o odpowiedzialności Rosji za katastrofę lotu MH17.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Ustawa wchodzi w życie po miesiącu od dnia ogłoszenia, przy czym niektóre rozwiązania zostaną wdrożone z kilkuletnim opóźnieniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już w czasie prac nad ustawą w ukraińskiej Radzie Najwyższej, przeciwko projektowi protestowali deputowani Parlamentu Europejskiego z Węgier, Rumunii i Bułgarii, broniąc praw swoich rodaków, tworzących na Ukrainie duże, autochtoniczne społeczności. Do protestu nie przyłączyli się deputowani z Polski.

Najostrzejszą krytykę projekt ustawy wzubudził na Węgrzech. Na Ukrainie, żyje 150 tys. Węgrów skupionych na Zakarpaciu posiadających liczne instytucje społeczne, oświatowe i kulturalne, pracujące w języku węgierskim. Władze Węgier zapowiedziały, że będą blokować rozmowy Ukrainy z NATO jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Zwracano uwagę, że w kwestiach oświaty ustawa językowa dubluje postanowienia innego kontrowersyjnego prawa, przyjętego w 2017 roku – ustawy o oświacie. Według projektu państwo ukraińskie gwarantuje swoim obywatelom prawo do uzyskania wykształcenia w języku ukraińskim na każdym szczeblu oświatowym. W przypadku mniejszości narodowych prawo nauki w językach mniejszości przysługuje tylko w klasach od 1 do 4 wraz z nauką języka państwowego. Ustawa narzuca też dominację języka ukraińskiego w innych sferach, np. w mediach czy w kulturze.

Facebook / Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz