16 lipca ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące nowej, kontrowersyjnej ukraińskiej ustawy językowej. Wnioskowała o to Rosja. Ukraina twierdzi, że to „kolejny akt teatru absurdu” i zapowiada, że poruszy na spotkaniu kwestie dotyczące konfliktu z Rosją.

Za dwa tygodnie, 16 lipca br. Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zająć się sprawą nowej, kontrowersyjnej ustawy językowej. Wniosek w tej sprawie, już kolejny, złożyła wcześniej strona rosyjska. Jak poinformował Ołeh Nikolenko, rzecznik stałego przedstawicielstwa Ukrainy przy ONZ, w poniedziałek podczas negocjowania agendy na bieżący miesiąc, uwzględniono posiedzenie Rady ws. ukraińskiej ustawy językowej.

Przeczytaj: Rosja uważa ukraińską ustawę językową za złamanie Porozumień Mińskich

Czytaj także: MSZ Węgier: nowa ukraińska ustawa językowa narusza prawa mniejszości narodowych

Poprzedni wniosek Rosji w związku z tą ustawą został zgłoszony w maju. Rosjanie chcieli wówczas, żeby posiedzenie odbyło się w dniu inauguracji nowego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Zdaniem Nikolenki, jest to „kolejny akt teatru absurdu” na forum RB ONZ. „Wszyscy rozumieją, że Moskwę interesuje nie tyle ustawa o języku, co jakiś sposób na destabilizację sytuacji na Ukrainie” – napisał na Facebooku. „Delegacja Ukrainy do ONZ niejednokrotnie oświadczała, że ustawa językowa jest wewnętrzną sprawą naszego kraju. Rada Bezpieczeństwa nic do tego nie ma”.

Przeczytaj: Komisja Wenecka oceni ukraińską ustawę językową

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski portal: nowa ukraińska ustawa językowa dyskryminuje Węgrów i Polaków

Nikolenko dodał, że Ukraina i jej partnerzy wykorzystają to posiedzenie jako sposobność do podniesienia kwestii dotyczących konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, przede wszystkim zwolnienia ukraińskich marynarzy i więźniów politycznych przez Rosjan. Ukraińcy chcą też mówić o sytuacji w Donbasie, gdzie wciąż łamane jest zawieszenie broni w wyniku czego giną ludzie, a także o odpowiedzialności Rosji za katastrofę lotu MH17.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Ustawa wchodzi w życie po miesiącu od dnia ogłoszenia, przy czym niektóre rozwiązania zostaną wdrożone z kilkuletnim opóźnieniem.

Już w czasie prac nad ustawą w ukraińskiej Radzie Najwyższej, przeciwko projektowi protestowali deputowani Parlamentu Europejskiego z Węgier, Rumunii i Bułgarii, broniąc praw swoich rodaków, tworzących na Ukrainie duże, autochtoniczne społeczności. Do protestu nie przyłączyli się deputowani z Polski.

Najostrzejszą krytykę projekt ustawy wzubudził na Węgrzech. Na Ukrainie, żyje 150 tys. Węgrów skupionych na Zakarpaciu posiadających liczne instytucje społeczne, oświatowe i kulturalne, pracujące w języku węgierskim. Władze Węgier zapowiedziały, że będą blokować rozmowy Ukrainy z NATO jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Zwracano uwagę, że w kwestiach oświaty ustawa językowa dubluje postanowienia innego kontrowersyjnego prawa, przyjętego w 2017 roku – ustawy o oświacie. Według projektu państwo ukraińskie gwarantuje swoim obywatelom prawo do uzyskania wykształcenia w języku ukraińskim na każdym szczeblu oświatowym. W przypadku mniejszości narodowych prawo nauki w językach mniejszości przysługuje tylko w klasach od 1 do 4 wraz z nauką języka państwowego. Ustawa narzuca też dominację języka ukraińskiego w innych sferach, np. w mediach czy w kulturze.

Facebook / Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply