Rosja uważa ukraińską ustawę językową za złamanie Porozumień Mińskich

Rosja domagała się zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie nowej ukraińskiej ustawy językowej. Moskwa uważa ją za złamanie Porozumień Mińskich.

Przedstawiciel Rosji w ONZ, Wasilij Niebienzija wniósł w poniedziałek wniosek o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ukraińskiej ustawy językowej. Jak uznał rosyjski dyplomata, ustawa ta narusza Porozumienia Mińskie, czyli umowę określającą polityczny sposób rozwiązania konfliktu w Donbasie. Porozumienia mają umocowanie w rezolucji RB ONZ – nr 2202 z lutego 2015 r., dlatego przedstawiciel Rosji uznał za konieczne by Rada zajęła się nowym ukraińskim prawem. Jednak Rada odrzuciła wniosek Moskwy, poparło go tylko pięciu jej członków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Nowe przepisy wzbudziły sprzeciwy przedstawicieli społeczności mniejszości narodowych, a także władz Rosji i Węgier.

Porozumienia Mińskie z września 2014 i lutego 2015 r. zakładają zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zakładają one wycofanie z linii frontu, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego.

ria.ru/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz