Rosja uważa ukraińską ustawę językową za złamanie Porozumień Mińskich

Rosja domagała się zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie nowej ukraińskiej ustawy językowej. Moskwa uważa ją za złamanie Porozumień Mińskich.

Przedstawiciel Rosji w ONZ, Wasilij Niebienzija wniósł w poniedziałek wniosek o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ukraińskiej ustawy językowej. Jak uznał rosyjski dyplomata, ustawa ta narusza Porozumienia Mińskie, czyli umowę określającą polityczny sposób rozwiązania konfliktu w Donbasie. Porozumienia mają umocowanie w rezolucji RB ONZ – nr 2202 z lutego 2015 r., dlatego przedstawiciel Rosji uznał za konieczne by Rada zajęła się nowym ukraińskim prawem. Jednak Rada odrzuciła wniosek Moskwy, poparło go tylko pięciu jej członków.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Nowe przepisy wzbudziły sprzeciwy przedstawicieli społeczności mniejszości narodowych, a także władz Rosji i Węgier.

Porozumienia Mińskie z września 2014 i lutego 2015 r. zakładają zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zakładają one wycofanie z linii frontu, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego.

ria.ru/kresy.pl

 

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gutek
    gutek :

    a co tak skromnie, 5 było za, 6 było przeciw, w tym Polska w postaci niejakiej joasi wroneckiej która w najlepszych tradycjach radka sikorskiego robi amerykanom dobrze a Kresowiakom źle.