Agencja ONZ na celowniku Izraelczyków

Apelując do Rady Bezpieczeństwa ONZ o ochronę, Philippe Lazzarini, szef Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie podkreślił znaczenie jej działalności.

Przemawiając w środę przed Radą Bezpieczeństwa ONZ, Lazzarini powiedział, że praca UNRWA jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek, tymczasem spotyka się z wrogością Izraelczyków. „Dzisiaj toczy się podstępna kampania mająca na celu zakończenie działań UNRWA, mająca poważne konsekwencje dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział szef Agencji, którego zacytowała Al Jazeera.

Lazzarini zauważył, że „bezlitosne oblężenie przekształciło Gazę nie do poznania”, a małe dzieci umierają z niedożywienia i odwodnienia, gdy „głód wywołany przez człowieka” zbiera swoje żniwo w całej Strefie Gazy. „Za granicą czeka żywność i czysta woda. Jednak UNRWA nie ma pozwolenia na dostarczanie tej pomocy i ratowanie życia” – zadeklarował jej szef.

Jak ocenił „ten skandal ma miejsce pomimo kolejnych decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nakazujących zwiększenie napływu pomocy do Gazy – co można zrobić, jeśli będzie wystarczająca wola polityczna”. Wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do „wprowadzenia zmian” w zakresie pomocy dla Palestyńczyków.

Lazarini podkreślił, że bazy Agencji i jej pracownicy są w Strefie Gazy celem sił izraelskich. Od początku wojny zginęło łącznie 178 pracowników UNRWA. Z kolei Izraelczycy oskarżają Agencje o bycie spenetrowaną przez ludzi Hamasu, twierdząc, że 12 z nich brało udział w zbrojnych działaniach palestyńskiego ugrupowania. „Do dziś Izrael nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń ani szefowi UNRWA, ani Sekretarzowi Generalnemu ONZ – twierdzi korespondent Al Jazeery – Niemniej jednak sekretarz generalny zarządził dwa dochodzenia w tej sprawie. Jedno zostało zakończone i oczekuje się, że wyniki zostaną opublikowane w poniedziałek”.

Przedstawiciel Izraela przy ONZ Gilad Erdan stwierdził, że to UNRWA – a nie Izrael – „tworzy morze uchodźców palestyńskich, miliony z nich, indoktrynowanych tak, aby wierzyli, że Izrael należy do nich”.

Lazzarini przypomniał jednak, że agencja ONZ powstała po utworzeniu Izraela w 1948 r. jako tymczasowe rozwiązanie mające na celu pomoc ponad 700 tys. Palestyńczyków przymusowo wypędzonych ze swoich domów przez żydowskich bojowników, bądź uciekających przed nimi. Podkreślił, że UNWRA ejst jedyną organizacją zdolną do zapewnienia tak potrzebnej pomocy na dużą skalę przy braku politycznego rozwiązania kwestii wysiedleń Palestyńczyków.

1 kwietnia w izraelskim ataku w Strefie Gazy zginęło 7 pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), w tym Polak. Izraelski pocisk trafił w samochód pracowników WCK tuż po tym, jak pojazd przekroczył granicę północnej Strefy Gazy. Poszlaki wskazują, że atak został przeprowadzony z premedytacją. Po ataku niemal wszystkie organizacje humanitarne zawiesiły działania w Strefie Gazy.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply