Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że afrykańska inicjatywa może być podstawą pokoju na Ukrainie – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że afrykańska inicjatywa może być podstawą pokoju na Ukrainie. Przemawiał na konferencji prasowej po spotkaniu z afrykańskimi przywódcami w Petersburgu w piątek.

„Istnieją postanowienia tej inicjatywy pokojowej, które są wdrażane” – powiedział. „Ale są rzeczy, które są trudne lub niemożliwe do wdrożenia”.

Putin powiedział, że jednym z punktów inicjatywy jest zawieszenie broni. „Ale armia ukraińska jest w ofensywie, atakuje, przeprowadza strategiczną operację ofensywną na dużą skalę… Nie możemy wstrzymać ognia, kiedy jesteśmy atakowani”.

W kwestii rozpoczęcia rozmów pokojowych powiedział: „Nie odrzuciliśmy ich… Aby ten proces się rozpoczął, musi być zgoda obu stron”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił pomysł zawieszenia broni, które pozostawiłoby Rosję pod kontrolą prawie jednej piątej jego kraju i dałoby jej siłom czas na przegrupowanie się po 17 ciężkich miesiącach wojny.

W piątek, podczas 2. Szczytu Rosja-Afryka w Petersburgu, rosyjski prezydent Władimir Putin w czasie sesji plenarnej oświadczył, że Rosja szanuje i uważnie rozważa inicjatywy krajów afrykańskich w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Szanujemy wasze inicjatywy i uważnie je rozważamy” – powiedział Putin. Przyznał, że „kryzys ukraiński”, jak Moskwa określa wojnę z Ukrainą, jest faktycznie „palącym problemem”. Dodał, że Rosja „nie uchyla się” od rozważenia inicjatywy pokojowej krajów Afryki.

Afryka jest gotowa pomóc w rozwiązywaniu problemów, które wydają się być poza strefą jej głównych interesów” – zaznaczył Putin.

Według agencja Reutera, projekt afrykańskiego planu pokojowego przewidujące: wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, rezygnację z rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi, zawieszenie nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Rosyjski prezydent zwrócił też uwagę na rosnącą rolę polityczno-gospodarczą krajów afrykańskich. Powiedział, że jest to „wzrost wykładniczy”, zaś Afryka staje się nowym centrum siły, z ktorym wszystkie kraje będą musiały się liczyć.

Jesteśmy świadkami, jak kontynent afrykański staje się nowym ośrodkiem siły. Jego rola polityczna i gospodarcza rośnie wykładniczo i wszyscy będą musieli liczyć się z tą obiektywną rzeczywistością” – powiedział prezydent Rosji, cytowany przez agencję Tass. Jego zdaniem, afrykańska inicjatywa pokojowa w sprawie Ukrainy to oznaka rosnącej roli Afryki.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply