Rosja może przekazać poszukiwanych hakerów do Waszyngtonu, jeśli Stany Zjednoczone dokonają ekstradycji własnych cyberprzestępców do Moskwy – oświadczył w niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin.

W wywiadzie dla państwowej telewizji Putin podkreślił, że cyberbezpieczeństwo jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ „wyłączenie różnego rodzaju systemów może prowadzić do naprawdę ciężkich konsekwencji”. „Jeśli osiągniemy porozumienie w sprawie ekstradycji cyberprzestępców, to Rosja będzie się stosować do tych uzgodnień i ich wydawać, ale tylko wtedy, gdy druga strona, czyli Stany Zjednoczone, zgodzi się postępować tak samo” – oświadczył Putin cytowany przez „Deutsche Welle”.

Putin wyraził opinię, że spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Genewie, pomoże nawiązać dwustronny dialog i spowoduje ożywienie dwustronnych relacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że styczniowe doniesienia grupy śledczej firmy Kaspersky, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, sugerują, że podczas grudniowego cyberataku SolarWinds w USA wykorzystano kod, który częściowo pokrywa się z kodem użytym podczas wcześniejszego ataku. Miała go dokonać grupa hakerska z Rosji.

W styczniu amerykańskie agencje wywiadowcze opublikowały wspólne oświadczenie, w którym oskarżyły Moskwę o cyberatak. Amerykańskie służby twierdzą, że trwał on dłużej niż miesiąc po tym, jak upubliczniono wiadomości o nim. Moskwa zaprzecza, że ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za ataki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec maja 2020 roku kanclerz Niemiec Angela Merkel obciążyła Rosję odpowiedzialnością za cyberatak na Bundestag sprzed pięciu lat. Podczas pytań poselskich w niemieckim parlamencie powiedziała, że ślady prowadzą do rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Zobacz również: Wielka Brytania, USA i Kanada oskarżają Rosję o cyberatak mający na celu wykraść informacje o szczepionce na COVID-19

dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz