Ministerstwo Obrony Ukrainy skomentowało w poniedziałek cele bieżących działań militarnych atakujących Rosjan.

Cele działań sił rosyjskich ocenił w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanik. Uznał on, że bezpośrednim celem jest pełne opanowanie trzech obwodów Ukrainy.

"Główny cel przeciwnika pozostaje na razie niezmieniony - próba okrążenia zgrupowania Zjednoczonych Sił [w Donbasie], ustanowienie pełnej kontroli nad obwodem donieckim, ługańskim i chersońskim, zabezpieczenie trwałości korytarza lądowego i tymczasowo okupowanego terytorium Autonomicznej Republiki Krymu" - słowa Motuzjanika zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Szef władz obwodowych Witalij Kowal poinformował w sobotę, że podczas ataku rakietowego w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy trafiony został obiekt infrastruktury wojskowej. Nikt nie zginął. Sześć osób zostało rannych.

Liczba rannych i wielkość zniszczeń jest ustalana. Na miejscu pracują odpowiednie służby - przekazał na Telegramie Witalij Kowal. Później poinformował, że w wyniku ataku nikt nie zginął, lecz sześć osób jest rannych. "Udzielono im pomocy medycznej. Stan rannych jest stabilny" - podkreślił. Nie ujawnił szczegółów dotyczących wojskowego obiektu, który został trafiony.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w sobotę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

W czasie rozmowy telefonicznej Erdogan miał powiedzieć - "Dopóki Szwecja i Finlandia nie pokażą, że będą solidaryzować się z Turcją w fundamentalnych kwestiach, zwłaszcza w walce z terroryzmem, nie będziemy pozytywnie podchodzić do członkostwa tych krajów w NATO” - portal telewizji Al Jazeera zacytował oświadczenie służby prasowej prezydenta Turcji.

Silvio Berlusconi, były włoski premier i lider partii Forza Italia uważa, że "zjednoczona Europa" powinna skłonić Ukrainę do zaakceptowania rosyjskich żądań. (więcej…)

Arktyka może stać się międzynarodowym teatrem wojennym ze względu na zwiększoną obecność wojskową różnych państw, ostrzegło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Resort uważa, że ​​dążenie Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO pogarsza sytuację.

"Dążenie Finlandii i Szwecji do przystąpienia do NATO jest przejawem tendencji wzmagania aktywności wojskowej w Arktyce i na 'dużych szerokościach geograficznych'" – powiedział RIA Novosti Nikołaj Korczunow, reprezentant Rosji w Radzie Arktycznej.

„To oczywiście bardzo niepokojący trend – przekształcenie regionu Arktyki w międzynarodowy teatr działań wojennych. To może nas niepokoić” – powiedział dyplomata.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%