Przewodniczący Dumy: Polska istnieje tylko dzięki Rosji

Dziś Polska jako państwo istnieje tylko dzięki naszemu krajowi – napisał Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, odnosząc się do głosów w sprawie reparacji wojennych od Rosji.

„Prezydent RP zażądał od Rosji wypłacenia odszkodowania za II wojnę światową” – napisał w piątek na Telegramie, Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. „Dziś Polska jako państwo istnieje tylko dzięki naszemu krajowi” – czytamy.

„Polacy wraz z Rosjanami, Ukraińcami i Białorusinami byli eksterminowani w obozach koncentracyjnych, wykorzystywani do ciężkiej pracy. W styczniu 1945 r. mieszkańcy Warszawy z kwiatami i łzami w oczach powitali wojska sowieckie” – napisał w aplikacji Telegram.

„Oświadczenie Prezydenta RP rehabilituje faszyzm, obraża pamięć naszych dziadów i pradziadów, którzy oddali życie za wolność i niepodległość narodu polskiego” – dodał odnosząc się do słów Andrzeja Dudy o reparacjach wojennych od Rosji. „Prawo rosyjskie przewiduje sankcje karne za takie oświadczenia. Słuszne jest, aby organy nadzorcze zapoznały się ze stwierdzeniem Andrzeja Dudy i podjęły odpowiednie środki w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej”.

W wywiadzie dla „Wprost” prezydent Andrzej Duda mówił: „Oczywiście Rosja później dołączyła do tej wojny, dlatego uważam, że reparacji powinniśmy domagać się też od Rosji”.

Przypomnijmy, w przyjętej przez Sejm zdecydowaną większością głosów uchwale napisano m.in., że „należycie reprezentowane” Państwo Polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec Niemiec. Przypomniano też o niewypłaceniu reparacji przez Związek Radziecki, którego prawnym spadkobiercą jest Rosja . „Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona”. Uchwałę poparło 222 posłów klubu PiS, 118 z Koalicji Obywatelskiej, 39 z Lewicy, 20 z PSL-Koalicji Polskiej, a także 7 z Konfederacji, 5 z Porozumienia, 3 z Kukiz’15 oraz przedstawiciel koła Polskie Sprawy i trzech parlamentarzystów niezrzeszonych.

W uchwale zwrócono uwagę, że do tej pory Polska nie otrzymała stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR. Zaznaczono, że prawnym spadkobiercą tego nieistniejącego państwa jest Rosja. Jednocześnie podkreślono, że „straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej”.

Czytaj także: Polski rząd może zwrócić się do międzynarodowych sądów w sprawie reparacji

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz