Sejm przyjął uchwałę dotyczącą reparacji od Niemiec

W przyjętej przez Sejm zdecydowaną większością głosów uchwale napisano m.in., że „należycie reprezentowane” Państwo Polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec Niemiec. Przypomniano też o niewypłaceniu reparacji przez Związek Radziecki, którego prawnym spadkobiercą jest Rosja . „Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona”.

W środę Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec. Wzywa w niej rząd w Berlinie do przyjęcia „odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej”. Projekt poparło 418 posłów, 4 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

Uchwałę poparło 222 posłów klubu PiS, 118 z Koalicji Obywatelskiej, 39 z Lewicy, 20 z PSL-Koalicji Polskiej, a także 7 z Konfederacji, 5 z Porozumienia, 3 z Kukiz’15 oraz przedstawiciel koła Polskie Sprawy i trzech parlamentarzystów niezrzeszonych.

 

Przeciw uchwale zagłosowało czterech posłów KO: Tomasz Aniśko, Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska. Od głosu wstrzymali się: jeden poseł KO (Krzysztof Mieszkowski), czterech z Lewicy (m.in. Maciej Gdula), a także prawie całe koło Polski 2050 (z wyjątkiem Wojciecha Maksymowicza, który nie wziął udziału w głosowaniu) i wszyscy posłowie Polskiej Partii Socjalistycznej (Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek i Joanna Senyszyn). W głosowaniu nie uczestniczyło 22 posłów z różnych klubów, a także poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zgodnie z treścią uchwały, Sejm RP „wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.

Przeczytaj: Polska chce otrzymać reparacje „dla Żydów zamordowanych przez Polaków” – twierdzi The Times of Israel

„Agresja niemiecka, okupacja Polski przez Niemcy oraz systemowe ludobójstwo spowodowały ogrom krzywd, cierpień, a także strat materialnych i niematerialnych. Okrucieństwa okupacji niemieckiej w stosunku do ludzi przybierały najróżniejsze formy: zniewalania, pracy przymusowej, rabunku dzieci, okaleczania, gwałcenia i mordowania dzieci, kobiet i mężczyzn – obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zacierano także ślady ludobójstwa i zbrodni wojennych” – głosi dokument.

W uchwale podkreślono, że Rzeczpospolita Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie ani zadośćuczynienia za ogrom krzywd wyrządzonych polskim obywatelom. Zaznaczono również, że „należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego”, zaś twierdzenie, jakoby te roszczenia zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie mają żadnych podstaw moralnych i prawnych. „Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona” – napisano.

Ponadto, w uchwale zwrócono uwagę, że do tej pory Polska nie otrzymała stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR. Zaznaczono, że prawnym spadkobiercą tego nieistniejącego państwa jest Rosja. Jednocześnie podkreślono, że „straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej”.

Czytaj także: Polski rząd może zwrócić się do międzynarodowych sądów w sprawie reparacji

Jak pisaliśmy, w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że MSZ rozpoczął prace nad opracowaniem noty dyplomatycznej, która ma być gotowa w ciągu kilku tygodni. Zwrócił uwagę, że nota dyplomatyczna formalnie otwiera rozmowy i negocjacje między Polską a Niemcami ws. reparacji.

Interia.pl / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply