Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie ustawiono dziewięcioramienny świecznik, który symbolizuje Chanukę – ośmiodniowe  żydowskie święto upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w 165 roku p.n.e. W ubiegłym roku pierwszą świecę zapalił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w tym roku nie wziął udziału w uroczystości.

Podobnie jak w ubiegłym roku, przed Pałacem Kultury i Nauki ustawiono w tym roku dziewięcioramienny świecznik symbolizujący Chanukę – poinformował portal Warszawa Nasze Miasto w środę. W ubiegłym roku pierwszą świecę zapalił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w tym roku nie wziął udziału w uroczystości.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Oficjalne uroczystości rozpoczynające Chanukę odbyły się w niedzielę przed muzeum POLIN w Warszawie. W uroczystości zapalenia pierwszej świecy chanukowej wzięli udział m.in. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, Michał Szczerba, poseł na Sejm RP oraz Zygmunt Stępiński, dyrektor muzeum POLIN. Dziewięcioramienny świecznik nie został ustawiony jedynie przed muzeum POLIN, stanął także przed Pałacem Kultury i Nauki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nieoficjalne informacje wskazują, że władze miasta nie miałyby nic przeciwko, aby tegoroczne uroczystości związane z rozpoczęciem Chanuki odbyły się przed Pałacem Kultury i Nauki. Decyzja ta pozostała w rękach organizatorów – Gminy Żydowskiej, która zdecydowała się na inną lokalizację – wspomniany plac przed muzeum POLIN – pisze portal Warszawa Nasze Miasto.

Przypomnijmy, że także prezydent Andrzej Duda wziął w środę udział w uroczystości zapalenia świec z okazji żydowskiego święta Chanuka. Uroczystość odbywała się w samym Pałacu Prezydenckim. „To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich – ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo – w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku” – powiedział Duda.

Czytaj także: Winnicki: Nie będę palił świec chanukowych

warszawa.naszemiasto.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz