Prezydent Węgier Katalin Novák rezygnuje ze stanowiska. Powodem jest skandal, który wybuchł po tym, jak ujawniono, że w ubiegłym roku ułaskawiła wicedyrektora domu dziecka, skazanego za tuszowanie przestępstw pedofilii. Do dymisji podała się też była minister sprawiedliwości.

W sobotę wieczorem prezydent Węgier Katalin Novák oświadczyła, że rezygnuje ze stanowiska. Wyjaśniła, że powodem jej decyzji jest sprawa ułaskawienia przez nią Endre K. – byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske, skazanego na ponad trzy lata więzienia za tuszowanie przypadków pedofilii o charakterze homoseksualnym i współudział w przestępstwach. Miał też podejmować próby zmuszania pokrzywdzonych dzieci do wycofania złożonych skarg. Dyrektor placówki wykorzystywał co najmniej dziesięciu chłopców.

Węgierska prezydent ułaskawiła przestępcę w kwietniu 2023 roku, przy okazji wizyty papieża Franciszka na Węgrzech. Zostało to jednak upublicznione dopiero niedawno.

Katalin Novák poinformowała o swojej decyzji późnym popołudniem, na nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych i opublikowanym przez media publiczne. Powiedziała, że służba na rzecz Węgrów jako prezydent była dla niej zaszczytem, ponieważ kocha ich i Węgry. Przyznała zarazem, że popełniła błąd ułaskawiając człowieka skazanego w sprawie pedofilii. Dodała, że nigdy nie ułaskawiłaby nikogo, kto skrzywdził dziecko fizycznie lub emocjonalnie. Prosiła o przebaczenie tych, których obraziła prezydenckim ułaskawieniem.

W miniony weekend opozycyjne partie, centroprawicowy Jobbik-Konserwatyści i liberalno-konserwatywny Ruch Momentum wezwały prezydent Novák do dymisji. Kolejny, masowy [rptest przed pałacem prezydenckim w Budapeszcie odbył się w miniony piątek.

Ponadto, do dymisji podała się też Judit Varga, była minister sprawiedliwości i czołowa kandydatka rządzącego Fideszu do Parlamentu Europejskiego. Zrezygnowała z mandatu poselskiego i funkcji przewodniczącej parlamentarnej komisji ds. europejskich. Varga podpisała się pod wnioskiem o ułaskawienie Endre K.

Katalin Novák została wybrana na prezydenta Węgier w maju 2022 roku. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Jej pierwsza kadencja miała skończyć się w 2027 roku, wówczas mogłaby starać się o reelekcję. Według węgierskich mediów, jej kandydatura była pomysłem premiera Viktora Orbána. Wcześniej Novák była m.in. ministrem ds. rodziny oraz wiceprzewodniczącą Fideszu. Była jednym z najpopularniejszych polityków na Węgrzech – przed skandalem w sondażach miała 60 proc. poparcia. Natomiast po nim jej dymisji chciało ponad 2/3 Węgrów.

Prezydent Węgier nie jest wybierany w wyborach powszechnych, lecz przez Zgromadzenie Narodowe. Następcą Katalin Novák będzie najpewniej kandydat wskazany przez rządzący Fidesz. Pojawiły się jednak propozycje, by nowego prezydenta wybrać w wyborach powszechnych. Pomysłu tego nie popiera jednak rząd.

Czytaj także: Węgierska prezydent wzywa Zełenskiego do negocjacji z Rosją

Dailynewshungary.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    W Polsce taka rezygnacja ze stanowiska byłaby niemożliwa, chyba że połączona z awansem na wyższe i lepiej płatne. Tak, na Węgrzech nie ma praworządności, gdyż tam urzędnicy odpowiadają za działania niegodne urzędu.