Było 50 napaści na naszych żołnierzy w ostatnim czasie – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wypowiadał się otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku. Wskazał, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnymi napadami na żołnierzy przy granicy.

“Było 50 napaści na naszych żołnierzy w ostatnim czasie. I jedna z tych napaści, jak już powiedziałem na wstępie, zakończyła się niestety tragicznie śmiercią naszego żołnierza. Pierwszą śmiercią polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej, wykonywaniu zadań tego typu dla Rzeczypospolitej, związanych z bezpieczeństwem od 2014 roku, odkąd zginął nasz żołnierz w Afganistanie, pełniąc służbę w ramach naszego kontyngentu” – powiedział.

Andrzej Duda skrytykował też polskich polityków, którzy w ostatnich latach uderzali w chroniące granicy polskie służby. “Przez okres tych ponad dwóch lat, od lata 2021 r., bardzo różnie bywało i niestety byli politycy na naszej scenie politycznej, którzy w brutalny sposób atakowali naszych funkcjonariuszy. Można śmiało powiedzieć, że kalali polski mundur. Wyrażam satysfakcję, że dzisiaj liczba takich, którzy, spośród polskich polityków, pozwalają sobie na tego typu zachowania, zmalała w zasadzie do zera i że wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy broniących naszej granicy jest w zasadzie jednolite. Ale myślę, że są tacy politycy w Polsce, którzy po prostu powinni przeprosić za swoje zachowania polskich żołnierzy, tych, którzy nosili mundur i tych, którzy bronili naszej granicy i naszego bezpieczeństwa” – oświadczył.

Przeczytaj: Większa możliwość użycia broni wobec imigrantów na granicy? Wiceszef MON przeciwny

W czwartek w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł żołnierz 1 Brygady Pancernej ugodzony nożem przez imigranta.

Żołnierz strzegący granicy Białorusi przed migrantami został pchnięty nożem 28 maja w czasie akcji zatrzymania przekraczającego nielegalnie granicę. Do ataku doszło w rejonie Dubicz Cerkiewnych. Żołnierz Wojska Polskiego podjął działania na rzecz zatrzymania migranta przekraczającego nielegalnie granicę, ten wyjął nóż i zranił żołnierza.

Kilku innych polskich funkcjonariuszy jest rannych.

W poniedziałek rząd poparł propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącą utworzenia tymczasowej strefy buforowej na granicy z Białorusią.

Czytaj: “Kilkunastu w ciągu doby”. Tysiące nielegalnych imigrantów z granicy trafiły do polskiego szpitala

Zobacz także: Zatrzymanym na granicy polskim żołnierzom odebrano połowę wynagrodzenia

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply