Prezydent Ukrainy zapowiada podpisanie polsko-ukraińskiego porozumienia dot. obronności

Podczas poniedziałkowego spotkania z szefem BBN Pawłem Solochem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił m.in. o porozumieniu polsko-ukraińskim w zakresie obronności. Wezwał też do nieupolityczniania „tła historycznego”, co według niego służy Rosji.

Poroszenko podziękował Polsce za poparcie decyzji Rady Europejskiej ws. przedłużenia sankcji wymierzonych w Rosję. Zaznaczył, że powinny one pozostać w mocy do czasu wyzwolenia „okupowanych terytoriów Ukrainy”, by „zmotywować Rosję do spełnienia warunków porozumień mińskich”. Podziękował też za to, że Warszawa nie uznała wyborów na Krymie.

Obie strony rozmawiały także nt. współpracy dwustronnej w sferze militarnej i wojskowo-technicznej. Podkreślono przy tym znaczenie rychłego zawarcia dwustronnego porozumienia w kwestii obronności.Prezydent Ukrainy zaznaczył, że powinno do tego dojść niebawem.

Przeczytaj więcej:

Polska zawarła z Ukrainą porozumienie ws. dostarczania broni

Polski dyplomata: porozumienie z Ukrainą przewiduje dostarczanie broni

Rzeczpospolita: polskie firmy chcą uzbroić Ukrainę

Polska i Ukraina określiły też jako udane funkcjonowanie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady, a Poroszenko podziękował Polakom za profesjonalne szkolenie ukraińskich oficerów i lekarzy wojskowych.

Jednocześnie, Poroszenko wezwał do unikania upolityczniania „tła historycznego” i podkreślił, że antyukraińskie czy antypolskie sentymenty są niedopuszczalne. Zaznaczył, że działają one na rękę Rosji.

Przeczytaj: Poroszenko podczas wizyty Dudy: roztrząsanie historycznych detali zostawmy historykom

Podczas spotkania ukraiński prezydent potwierdził swoją wizytę w Polsce, która ma nastąpić 2 grudnia. Soloch zaznaczył, że nie jest to data przypadkowa, ponieważ tego dnia, 25 lat temu, Polska uznała niepodległość Ukrainy.

Unian.info/ Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. azar
  azar :

  Tak jest. W ramach tego tzw. porozumienia strona ukraińska przekaże nam swoje narzędzia rolnicze: widły, siekiery, kosy, młotki i gwoździe, piły a otrzymają za to w zamian od strony Polskiej wyposażenie typu: rosomaki, haubice, karabiny, amunicje i inny wojskowy sprzęt w ramach sojuszu antyrosyjskiego ku chwale stefka bandery i upa tfuuu walczących z nazizmem, hitleryzmem i stalinizmem.

 2. mix
  mix :

  Żadnego porozumienia z banderowcami. Poza tym to jest praktycznie jawne wciąganie Polski do konfliktu z Rosją. Panu Macierewiczowi (albo raczej jego mocodawcom) bardzo się śpieszy do jakiejś wojenki z naszym udziałem. Żeby świadomie wciągać w taki zbrojny konflikt Polskę osłabioną w zasadzie na wszystkich możliwych polach to trzeba być albo kompletnym debilem albo obcym agentem.

 3. mix
  mix :

  Poza tym, tak sobie myślę, czy ktoś, np. pan Macierewicz, nie stara się aby wmawiać Jarosławowi Kaczyńskiemu, że jest drugim Piłsudskim? Charakterystyczne, że cała smoleńska komisja skrzętnie omijała wszystkie inne wątki (polskie, niemieckie) kierując całą uwagę Jarosława na wschód. Dziwić się tylko można, że JK daje się na takie proste zabiegi nabierać.

 4. syotroll
  syotroll :

  Bardzo mnie interesuje dlaczego prezydent Ukrainy uważa, że nasze polskie władze, wobec rosyjskiego zagrożenia, będą zainteresowane współpracą z zwalczaniu rosyjskiej mniejszości na Ukrainie w celu zwiększenia owego rosyjskiego zagrożenia. Ciekawi mnie również jak nasze polskie władze będą chciały uzasadniać udział w antyrosyjskich prowokacjach wobec „ogromnego” zagrożenia ze strony Rosji. Im gorzej tym lepiej ?