Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. wzbudzającej kontrowersje nowelizacji Kodeksu karnego, kierując ją w trybie kontroli prewencyjnej do Trybunału Konstytucyjnego.

W piątek KPRP opublikowała komunikat dotyczący decyzji polskiego prezydenta. Zaznaczono w nim, że decyzja o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jest uzasadniona przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej.

„Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela – szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne – wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji” – czytamy w komunikacie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Ponadto, wątpliwości prezydenta wzbudził też jeden z przepisów nowelizacji, który definiuje pojęcie „osoby pełniącej funkcję publiczną”. Zwrócono uwagę, że „przepisy karne, ze względu na swój charakter represyjny, mają w systemie źródeł prawa pozycję o tyle wyjątkową, że w stosunku do nich wywodzi się szczególnie wysokie wymagania”.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent Duda uznaje zwiększenie wymiaru kary za niektóre przestępstwa za trafne. – Tu była kwestia trybu – zaznaczył. Wyjaśnił, że chodzi tu o takie procedowanie, w którym ustawa została potraktowana „nie jak kodeks”. Zdaniem Muchy, to był czynnik przesądzający o skierowaniu noweli do TK, choć sam kierunek zmian ma poparcie ze strony Andrzeja Dudy. Zaznaczył, że prewencyjnie kierowanie ustaw do Trybunału jest wyłącznym uprawnieniem prezydenta. Paw powiedział Mucha. Dodał, że w innym przypadku, orzeczenia wydane na podstawie tego kodeksu mogłyby być kwestionowane.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Marszałek Sejmu, dążąc do maksymalnego przyspieszenia prac nad nowelą, zdecydował o jej procedowaniu w trybie niekodeksowym. Kancelaria Sejmu stoi na stanowisku, że prace nad nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu. Zdaniem komentatorów, opcja z zawetowaniem nowelizacji, czego domagała się liberalna opozycja, nie wchodziła w grę, gdyż doprowadziłoby to do konfliktu prezydenta z rządem, szczególnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Czytaj także: Ustawa o IPN: jest zamiennik dla „ukraińskich nacjonalistów”

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz