Ustawa o IPN: jest zamiennik dla “ukraińskich nacjonalistów”

We wtorek Komisja Ustawodawcza Senatu zajęła się po raz kolejny ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej zakwestionowaną przez Trybunał Konstytucyjny. Tym razem dzięki IPN udało się znaleźć zamienniki dla terminów “ukraińscy nacjonaliści” oraz “Małopolska Wschodnia”, które TK uznał za nieprecyzyjne.

Jak pisaliśmy, w maju br. senacka Komisja Ustawodawcza zleciła Instytutowi Pamięci Narodowej, by w ciągu miesiąca przygotował nową definicję “zbrodni ukraińskich nacjonalistów” tak, by usunąć wady wskazane przez Trybunał Konstytucyjny. Propozycje IPN trafiły do Komisji Ustawodawczej Senatu.

Jak podaje PAP, “ukraińskich nacjonalistów” postanowiono zastąpić sformułowaniem “członkowie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, w tym OUN i UPA”. Zdaniem prezesa IPN Jarosława Szarka pozwoli to na “jednoznaczne i bezsporne” zdefiniowanie sprawców zbrodni. W przypadku “Małopolski Wschodniej” IPN zaproponował zrezygnowanie z wymieniania konkretnych obszarów, na których dokonywano zbrodni na Polakach. Zdaniem IPN należy przejść do pojemniejszego terminu “terytorium II Rzeczypospolitej”, który pozwoli na uniknięcie ryzyka pominięcia niektórych miejsc, w których dochodziło do zbrodni. Prezes Szarek przypomniał w piśmie do senackiej komisji, że niektóre zbrodnie członków OUN-UPA były popełniane na terenie całej Polski – jako przykład podał zamach na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego 15. czerwca 1934 roku w Warszawie.

Według PAP senacka komisja zgodziła się na propozycje IPN i skierowała ustawę do drugiego czytania.

W styczniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” występujące w ustawie o IPN są nieprecyzyjne, a przez to niezgodne z konstytucyjną zasadą określoności przepisów prawa. W związku z tym przepisy ustawy utraciły moc w częściach obejmujących wymienione słowa. Ustawę zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda.

Kresy.pl / PAP

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ukraińcom nie spodobała się kaplica z Cmentarza Obrońców Lwowa w polskim paszporcie – i nie ma kaplicy. Ukraińcom nie spodobał się termin Małopolska Wschodnia w polskiej ustawie – i nie ma Małopolski Wschodniej w polskiej ustawie. Cóż, skoro w Kijowie bardzo dbają o ukraiński interes narodowy, to i w Warszawie nie mogą być gorsi! No, to teraz chyba przyjdzie kolej na odbudowę “pomnika” w Hruszowicach…

  • falcon PL
   falcon PL :

   Dokładnie @Wołyń1943 jak mówisz ciągłe jakieś kluczenie wymigiwanie się od Małopolski Wschodniej jakby otwierali furtkę ukraińskim szowinistów śiepaczy Polaków! PRZEMYŚL jest miastem Polskim i nie co tu robić umizgi do ukrańców którzy mają jakieś urojone roszczenia terytorialne!