Ustawa o IPN: jest zamiennik dla „ukraińskich nacjonalistów”

We wtorek Komisja Ustawodawcza Senatu zajęła się po raz kolejny ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej zakwestionowaną przez Trybunał Konstytucyjny. Tym razem dzięki IPN udało się znaleźć zamienniki dla terminów „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia”, które TK uznał za nieprecyzyjne.

Jak pisaliśmy, w maju br. senacka Komisja Ustawodawcza zleciła Instytutowi Pamięci Narodowej, by w ciągu miesiąca przygotował nową definicję „zbrodni ukraińskich nacjonalistów” tak, by usunąć wady wskazane przez Trybunał Konstytucyjny. Propozycje IPN trafiły do Komisji Ustawodawczej Senatu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podaje PAP, „ukraińskich nacjonalistów” postanowiono zastąpić sformułowaniem „członkowie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, w tym OUN i UPA”. Zdaniem prezesa IPN Jarosława Szarka pozwoli to na „jednoznaczne i bezsporne” zdefiniowanie sprawców zbrodni. W przypadku „Małopolski Wschodniej” IPN zaproponował zrezygnowanie z wymieniania konkretnych obszarów, na których dokonywano zbrodni na Polakach. Zdaniem IPN należy przejść do pojemniejszego terminu „terytorium II Rzeczypospolitej”, który pozwoli na uniknięcie ryzyka pominięcia niektórych miejsc, w których dochodziło do zbrodni. Prezes Szarek przypomniał w piśmie do senackiej komisji, że niektóre zbrodnie członków OUN-UPA były popełniane na terenie całej Polski – jako przykład podał zamach na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego 15. czerwca 1934 roku w Warszawie.

Według PAP senacka komisja zgodziła się na propozycje IPN i skierowała ustawę do drugiego czytania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W styczniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” występujące w ustawie o IPN są nieprecyzyjne, a przez to niezgodne z konstytucyjną zasadą określoności przepisów prawa. W związku z tym przepisy ustawy utraciły moc w częściach obejmujących wymienione słowa. Ustawę zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Ukraińcom nie spodobała się kaplica z Cmentarza Obrońców Lwowa w polskim paszporcie – i nie ma kaplicy. Ukraińcom nie spodobał się termin Małopolska Wschodnia w polskiej ustawie – i nie ma Małopolski Wschodniej w polskiej ustawie. Cóż, skoro w Kijowie bardzo dbają o ukraiński interes narodowy, to i w Warszawie nie mogą być gorsi! No, to teraz chyba przyjdzie kolej na odbudowę „pomnika” w Hruszowicach…