Prezydent Litwy Gitanas Nausėda popiera wystąpienie premiera Polski Mateusza Morawieckiego do czołowych przywódców instytucji UE, Ursuli von der Leyen z Komisji Europejskiej i Charlesa Mitchela z Rady Europejskiej, wzywające Unię Europejską do zwrócenia należytej uwagi na niepokojącą sytuację na Białorusi.

Jak poinformowała witryna internetowa prezydenta Litwy, Gitanasa Nausėdy, głowa państwa popiera apel Mateusza Morawieckiego do przywódców Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi.

„Na tym etapie Białorusini, którzy chcą zmian w swoim kraju, potrzebują wsparcia społeczności międzynarodowej i Unii Europejskiej. Popieram propozycję premiera Polski Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE w celu omówienia sytuacji na Białorusi. Aspiracje obywateli Białorusi zasługują na należytą uwagę UE i krajów zachodnich” – przekonywał prezydent.

Zobacz też: Prezydent i minister spraw zagranicznych Litwy zagrozili Białorusi sankcjami

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W nocy 9 sierpnia prezydenci Litwy i Polski wydali oświadczenie wzywające władze Białorusi do przestrzegania standardów demokratycznych, poszanowania praw człowieka i obywatela oraz powstrzymania się od użycia siły w obliczu masowych protestów. Jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich na Białorusi wybuchła fala protestów i starć z policją, aresztowano tysiące protestujących, odnotowano dziesiątki rannych.

Zdaniem prezydenta wyborów na Białorusi nie można uznać za demokratyczne i przejrzyste po tym, jak kraj nie zapewnił bezpiecznego, wolnego i uczciwego głosowania.

„W tych wyborach nie przestrzegano praw obywateli, wolności słowa i wypowiedzi. Apeluję do władz Białorusi o uwolnienie wszystkich pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, a także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego zatrzymanych podczas wyborów i wraz z polskimi przywódcami wzywam szefów instytucji unijnych do reakcji na sytuację na Białorusi” – powiedział Prezes.

W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zaapelował do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w kwestii sytuacji na Białorusi – podaje Polska Agencja Prasowa.

Wcześniej podobne działania zapowiadało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Będziemy oczekiwali, żeby wszystkie państwa podjęły działania tak zdecydowane i tak solidarne, jak to było w stosunku do Ukrainy kilka lat temu” – oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

„W obliczu trwających na Białorusi wydarzeń, MSZ RP wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji. Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania.  Apelujemy do władz Białorusi, by zaprzestały działań eskalujących sytuację i zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka” – czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Zobacz też: Morawiecki rozmawiał z prezes Związku Polaków na Białorusi

Kresy.pl/Lrp.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz