Michel Aoun, prezydent Libanu oświadczył, że naruszenie przez Izrael libańskiej przestrzeni powietrznej było atakiem na suwerenność kraju.

Aoun powiedział podczas czwartkowego posiedzenia gabinetu: Liban uważa, że naruszenie przez izraelskie samoloty bojowe libańskiej przestrzeni powietrznej jest atakiem na naszą suwerenność, a my tego nie akceptujemy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prezydent Libanu zareagował w ten sposób na ataki przeprowadzone przez izraelskie samoloty bojowe na bazy lotnicze w Syrii. Samoloty Izraela dotarły tam przez przestrzeń powietrzną Libanu.

ZOBACZ TAKŻE: Media w Syrii oskarżyły USA o atak rakietowy na syryjską bazę lotniczą

Michel Aoun powiedział również, że jego kraj potępia każdy atak Izraela na jakiekolwiek państwo arabskie. Prezydent Libanu dodał, że złożona zostanie skarga przeciwko izraelskiemu naruszeniu libańskiej suwerenności do Rady Bezpieczeństwa ONZ. O zamiarze złożenia skargi do RB ONZ informowało wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Libanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil oświadczył, że decyzję o skardze dotyczącej naruszeń Izraela podejmie rząd. Liban złoży skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, kiedy rząd podejmie decyzję polityczną – powiedział. Polityk dodał, że w przypadku dalszych tego typu naruszeń decyzję o potencjalnej odpowiedzi militarnej podejmie libańska Wyższa Rada Obrony.

Syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało izraelski atak „pośrednią odpowiedzią” na sukcesy armii w usuwaniu grup terrorystycznych z przedmieść Damaszku i innych obszarów. W dwóch listach skierowanych do szefa ONZ i przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ministerstwo podkreśliło, że agresja Izraela nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony USA.

Damaszek dodatkowo ostrzegł Izrael przed „niebezpiecznymi konsekwencjami” ataków na Syrię i ciągłym wspieraniem ugrupowań terrorystycznych.

Kresy.pl / PressTV

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz