Jesteśmy gotowi, by dostarczyć Ukrainie tę pozostałą część myśliwców MiG-29, które mamy w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak pisaliśmy, w środowej rozmowie z CNN prezydent Andrzej Duda przekonywał, że szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 jest „konieczne”. Prezydent uważa, że siły zbrojne Ukrainy będą chciały „dorównać standardowi NATO” i dlatego będą chciały używać tych samolotów.

Rozmowa dotyczyła również kwestii potencjalnego przekazania Ukrainie polskich, poradzieckich myśliwców MiG-29. Prezydent powiedział, że strona polska jest do tego gotowa. Uważa, że powinno się to odbyć w ramach międzynarodowej koalicji.

 

– Ta pozostała część MiG-ów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych – jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział Duda. Nie sprecyzował, co miał na myśli, mówiąc o „pozostałej części MiG-ów 29”. Dodajmy, że w mediach pojawiały się wcześniej doniesienia, według których Polska rzekomo wysłała Ukrainie nie tylko części zamienne, ale również częściowo zdemontowane maszyny jako „części zapasowe”.

Przeczytaj: Media: Polska przekazała Ukrainie prawie cały zapas części zamiennych i uzbrojenia do MiG-29

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu podobną deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę swoimi myśliwcami MiG, ale tylko wtedy, gdy powstanie szersza koalicja ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Czytaj również: The Spectator: Chiny wpłynęły na USA, blokując wysłanie polskich MiG-29 na Ukrainę

Przywołując swoja rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zaznaczył, że obecnie kluczową potrzebą militarną tego kraju jest pozyskanie większej ilości artylerii dalekiego zasięgu, „odepchnąć wroga i uniknąć bezpośrednich starć”. – Bo Rosjanie starają się zmiażdżyć Ukrainę, zmiażdżyć ciężarem swoich sił zbrojnych, ich rozmiarem i ich sprzętem – dodał. Podkreślił zarazem, że dla utrzymania globalnego pokoju konieczne jest, by Rosja poniosła porażkę w tej wojnie.

Dudę zapytano też o ostatnie doniesienia mediów z Niemiec i USA, według których ślady w sprawie eksplozji prowadzą na Ukrainę, a za samą akcją rzekomo stoi „proukraińska grupa”. Odpowiedział, że nie wie, czy był to proukraiński sabotaż, ale wyraził nadzieję, że śledztwa w tej sprawie wskażą sprawców. Jednocześnie podkreślił, że jeśli Nord Stream 2 „przestanie istnieć”, to będzie to korzystne dla Europy, gdyż zniweczy wysiłki Rosji na rzecz „zdominowania” i uzależnienia od siebie Europy Zachodniej.

Prezydent przebywał w Abu Zabi, aby, jak mówił, „ostrzec przywódców Emiratów przed rosyjską propagandą i opowiedzieć, jak wygląda sytuacja na Ukrainie z bardzo bliskiej perspektywy”. – Przekonuję ich, żeby byli bardzo wrażliwi na rosyjską propagandę – mówił Duda o swoich spotkaniach z przywódcami Emiratów. Prezydent wrócił już do Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak informowaliśmy, o skutkach agresji Rosji na Ukrainę oraz pomocy rozwojowej prezydent Duda rozmawiał w poniedziałek z premierem Mozambiku Adriano Maleiane na marginesie V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych, którą zorganizowano w stolicy Kataru.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda na antenie RMF FM powiedział, że Polska chce być wśród państw komitetu sterującego do spraw pomocy Ukrainie. Jego zdaniem, trudno sobie wyobrazić odbudowę Ukrainy po wojnie bez Polski .

Czytaj także: Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie niemal wszystkie swoje myśliwce MiG-29

rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • elbezet
   elbezet :

   Oj tam, oj tam!
   Polacy jako “Słudzy Narodu Ukraińskiego” muszą trzymać “ryja w wodzie”. PO_goglujcie;
   ” 2 grudnia 2016 r. Polska zawarła z rządem ukraińskim umowę, która dopiero po 3 latach, w roku 2019, została opublikowana w „Monitorze Polskim” pod pozycją 50.
   Na podstawie tej umowy, partia i rząd zobowiązały się do udostępnienia Ukrainie wszystkich zasobów Rzeczypospolitej, bojowych i niebojowych, wojskowych i cywilnych. Polska jest sługą Narodu Ukraińskiego.