Informację o decyzji pozwalającej na powiększeniu amerykańskich baz wojskowych podał minister obrony Filipin Delfin Lorenzana.

Delfin Lorenzana przekazał, że prezydent Filipin Rodrigo Duterte zgodził się na plany USA zakładające budowę nowych koszar, magazynów i pasów startowych w co przynajmniej trzech amerykańskich bazach. Wcześniej prezydent Duterte stwierdził, że chce wyjścia wojsk USA z terytorium Filipin.

Obecnie zgodnie z wzajemnymi umowami wojskowymi, na terytorium Filipin funkcjonuje pięć amerykańskich baz wojskowych. Zawarta w 2014 roku umowa o współpracy wojskowej, (EDCA), pozwalała Stanom Zjednoczonym utrzymywać w bazach statki, samoloty i żołnierzy, a także sprzęd do operacji humanitarnych i morskich. Lorenzana potwierdził, że umowa EDCA wciąż pozostaje w mocy.

CZYTAJ TAKŻE:
Duterte w Pekinie. Filipiny zwracają się w kierunku Chin
Duterte zgotował Amerykanom bardzo niemiłą niespodziankę

Minister Obrony stwierdził, że prezydent Duterte obiecał przestrzegać wszystkich obowiązujących umów wojskowych z USA, z którym to krajem Filipiny pozostają w długoletnim sojuszu. W ubiegłym tygodniu szef Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, senator John McCain, zaproponował zwiększenie o 7,5 mld dolarów dotacji dla sił USA i ich sojuszników w regionie Azji i Pacyfiku.

Wcześniej prezydent Duterte zapowiadał zwrot w polityce obronnej i orientację na Pekin w miejsce Waszyngtonu, co wywołało konsternację w USA. W październiku zeszłego roku prezydent Filipin stwierdził, że chce opuszczenia wojsk Stanów Zjednoczonych z kraju w ciągu dwóch lat.

kresy.pl / bbc.com

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. cyna
  cyna :

  No i czarny lewak przestał mieszać i powoli USA zajmuje pozycje wyjściowe do skoku na swojego wierzyciela. Chyba dolar pozostanie walutą światową teraz tylko czas na przeorientowanie się putina i odwrócenie sojuszy.

  • zefir
   zefir :

   Cóż to cyna,popierasz rozbój i bandytyzm? Zobowiązania dłużnika w odniesieniu do wierzyciela mają charakter stosunku prawnego,cywilizacją homo sapiens uświęconego,to podstawa ładu cywilizacyjnego.Dając wyraz swego zadowolenia,swej satysfakcji,bo “…USA zajmuje pozycje wyjściowe do skoku na swojego wierzyciela”,tym samym bez ogródek,jednoznacznie wspierasz bandytyzm skoku dłużnika na wierzyciela.Skąd u ciebie cyna takie okrutne przyzwolenia?

   • cyna
    cyna :

    Nie mam po prostu na to wpływu, śledze to z boku i oceniam fakty nie ma tu miejsca na przyzwolenie. Mój bestroski osąd związany jest równiez z faktem że choć raz w historii wojen to ta będzie się odbywac poza naszym terenem o ile zabezpieczymy się od mongolstwa ze wschodu i lewactwa z zachodu to mamy szanse spokojnie to przetrwac i nawiązac współprace ze zwyciężcą bo i jednemu i drugiemu bedzie zależeć na naszym kraju. Bandytyzm jest w wydaniu niemiec rosji chin i usa, ba sądzę że gdybyśmy stali się mocarstwem to też pozwolilibyśmy sobie na niejeden bandytyzm.

  • cyna
   cyna :

   Baza lotnicza na archipelagu jest łatwym celem i można ją zniszczyć nawet z lodzi podwodnej natomiast bazy nad terytorium Filipin już takie nie są, ponadto z terenu Filipin można spokojnie ochraniać lotnictwem Tajwan. Lotnictwo chińskie żeby dolecieć do Filipin z terenu Chin musiały by przelecieć nad terytorium Tajwanu a to jest niemożliwe. Innymi słowy w tym kierunku jest szach i mat