Informację o decyzji pozwalającej na powiększeniu amerykańskich baz wojskowych podał minister obrony Filipin Delfin Lorenzana.

Delfin Lorenzana przekazał, że prezydent Filipin Rodrigo Duterte zgodził się na plany USA zakładające budowę nowych koszar, magazynów i pasów startowych w co przynajmniej trzech amerykańskich bazach. Wcześniej prezydent Duterte stwierdził, że chce wyjścia wojsk USA z terytorium Filipin.

Obecnie zgodnie z wzajemnymi umowami wojskowymi, na terytorium Filipin funkcjonuje pięć amerykańskich baz wojskowych. Zawarta w 2014 roku umowa o współpracy wojskowej, (EDCA), pozwalała Stanom Zjednoczonym utrzymywać w bazach statki, samoloty i żołnierzy, a także sprzęd do operacji humanitarnych i morskich. Lorenzana potwierdził, że umowa EDCA wciąż pozostaje w mocy.

CZYTAJ TAKŻE:
Duterte w Pekinie. Filipiny zwracają się w kierunku Chin
Duterte zgotował Amerykanom bardzo niemiłą niespodziankę

Minister Obrony stwierdził, że prezydent Duterte obiecał przestrzegać wszystkich obowiązujących umów wojskowych z USA, z którym to krajem Filipiny pozostają w długoletnim sojuszu. W ubiegłym tygodniu szef Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, senator John McCain, zaproponował zwiększenie o 7,5 mld dolarów dotacji dla sił USA i ich sojuszników w regionie Azji i Pacyfiku.

Wcześniej prezydent Duterte zapowiadał zwrot w polityce obronnej i orientację na Pekin w miejsce Waszyngtonu, co wywołało konsternację w USA. W październiku zeszłego roku prezydent Filipin stwierdził, że chce opuszczenia wojsk Stanów Zjednoczonych z kraju w ciągu dwóch lat.

kresy.pl / bbc.com

Reklama23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • upadlina
   upadlina :

   Buhahahahahaha!!…………Głupiutki szczyna nic nie rozumie !!……….Zmienił się pan w faszyngtonie, który jest raczej pro-rosyjski, więc i Duterte mógł zmienić pewne swoje decyzje !!…….hehehehehe!!…………Szczyna, banderowskie łby nie słyną ze zbytniej lotności i to widać po tobie !!…………Jak to się banderowska gnida martwi o dolara !!……….Raczej dolarowi nic już nie pomoże !!…………Przeorientowanie się Putina??……….hehehehehe!!………..Na razie szczyna to uSSmania dostała lekcję pokory między innymi w Syrii i musiała się przeorientować na reset z Rosją !!……….Jarzysz tępy chachle??………..Putin nie jest idiotą i nie pójdzie z uSSmanią na Chiny, bo po wykończeniu Chin on stałby się kolejnym celem uSSmańskiego bandyty !!……….Myślę, że raczej Rosja i Chiny poprowadzą gierkę z uSSmanią i wyrolują ją jak w Syrii !!………..Już słyszę twój płacz banderowski szmaciarzu !!

   • cyna :

    Czekaj padlino intelektualna to już kwestia dni gdy twój prowadzący oderwie się od kozy by dostarczyć nowy rozkaz i nadać tym samym tobie nową misje. Tym razem będziesz rozpływał się w komplementach na temat USA i jej polityki a pluł na Chiny a co dla ciebie najgorsze to dostaniesz zakaz plucia na ziemię ojców czyli ukraine. To dla ciebie będzie oznaczać odwrócenie sojuszy.

    • upadlina
     upadlina :

     w pustym banderowskim łbie już kompletnie ci się szczyna porąbało !!……..Mnie nikt nie wydaje rozkazów ani nie daje misji ćwoku !!………W komplementach na temat uSSmanii nie będę sie rozpływał, ale na temat Trumpa……….kto wie ??………Mówi o dobrych stosunkach z Rosją, co oddala widmo wojny na polskiej ziemi, uznania Krymu za rosyjski………..Jeżeli to zrealizuje i inne rzeczy, to moze go pochwalę !!……..Na Chiny pluć nie będę idioto chachłaty, bo dzięki nim i Rosji powstrzymana jest ekspansja bandyty uSSmańskiego, co jest istotne dla całego świata !!………Na twoją banderowską upadlinę pluć będę zawsze, ale nie na prawdziwą ukrainę i prawdziwych ukraińców, którzy walczą w Donbasie przeciwko twojej kijowskiej juncie !!……….Pomarz sobie szczyna, ale twoje proroctwa są warte mniej niż zużyty papier toaletowy !!………Nie baw się w Nostradamusa, bo w twoim wykonaniu to śmieszne !!

     • cyna :

      Ale poinformowali cię kremlińscy bandyci że Tramp to prezydent usmani jak nazywasz kraj znajdujący się w północnej ameryce? Chyba już przyszły rozkazy bo już deklarujesz sympatię dla Trampa. Co do przewidywania przyszłości to nie trzeba być Nostradamusem żeby za pomoca faktów cos wydedukować. Jak przestaniesz czytać z kartki to może też ci się uda.

     • upadlina
      upadlina :

      nikt mnie szczyna nie powiadamiał !!………..To takie jak ty rusofobiczne oszołomy drą kopary, że Trump jest rosyjskim agentem !!…………I nie manipuluj znowu moimi słowami !!………..Mam pewną sympatię do Trumpa (na razie), ponieważ chce normalnych stosunków z Rosją, a nie prowadzenia wojny na polskiej ziemi !!………To wystarczy szczyna, aby mieć do niego jakąś tam sympatię !!……….Nie oceniaj innych na podstawie siebie chachle, bo moje poglądy nie zależą od czyichś rozkazów jełopie !!……..Ty coś wydedukowałeś na podstawie faktów??………Na razie czytam jakieś twoje brednie i niestworzone pierdoły nie mające nic wspólnego z rzeczywistością !!………Zresztą ty szczyna unikasz faktów, tak jak unikasz zmierzenia się z ostatnim stwierdzeniem nadprezesa o tym, że uSSmania niewiarygodnie silnie na niego naciskała !!……….O czym ty więc znowu bredzisz chachełku??

     • cyna :

      Jesteđ ruska swołoczy z niepełnego wytrysku a już się obawiałem że zająłeś się czymś dla siebie zwykłym czyli przykleiłes się do kozy oficera prowadzącego i postanowiłeś sprawdzić jak niewiarygodnie silne naciski na nia działają. Niczego nie unikam wyjaśniłem ci juz co o tym myśle i nawet wkleiłem link, w rosji nie działa?

     • upadlina
      upadlina :

      nie denerwuj się tak banderowski szmaciarzu !!………….Prawda boli, ale musisz ją przełknąć, jak ci to pewnie często mówi tyma !!………Jaki link jełopie??………..Po prostu próbujesz bredzić, że kaczyński nie powiedział tego, co powiedział i to wszystko idioto !!……….Ale kaczyński mówi jasno i klarownie o uSSmanach, więc po co się ośmieszasz udając, że nie rozumiesz, o czym mówi??………..Zaprzeczanie faktom szczyna to szczyt debilizmu !!…………Jesteś tak głupi, że pewnie do kina chodzisz z pilotem !!

  • zefir :

   Cóż to cyna,popierasz rozbój i bandytyzm? Zobowiązania dłużnika w odniesieniu do wierzyciela mają charakter stosunku prawnego,cywilizacją homo sapiens uświęconego,to podstawa ładu cywilizacyjnego.Dając wyraz swego zadowolenia,swej satysfakcji,bo „…USA zajmuje pozycje wyjściowe do skoku na swojego wierzyciela”,tym samym bez ogródek,jednoznacznie wspierasz bandytyzm skoku dłużnika na wierzyciela.Skąd u ciebie cyna takie okrutne przyzwolenia?

   • cyna :

    Nie mam po prostu na to wpływu, śledze to z boku i oceniam fakty nie ma tu miejsca na przyzwolenie. Mój bestroski osąd związany jest równiez z faktem że choć raz w historii wojen to ta będzie się odbywac poza naszym terenem o ile zabezpieczymy się od mongolstwa ze wschodu i lewactwa z zachodu to mamy szanse spokojnie to przetrwac i nawiązac współprace ze zwyciężcą bo i jednemu i drugiemu bedzie zależeć na naszym kraju. Bandytyzm jest w wydaniu niemiec rosji chin i usa, ba sądzę że gdybyśmy stali się mocarstwem to też pozwolilibyśmy sobie na niejeden bandytyzm.

    • upadlina
     upadlina :

     no właśnie szczyna !!……….W końcu wydziamgotałeś coś, co jest prawdą !!……….Każdy kraj, który jest mocarstwem dopuszcza się różnych bandytyzmów !!……….I gdyby mocarstwem była Polska czy twoja upadlina pewnie też dopuszczałyby się bandytyzmów !!….Chociaż akurat twoja upadlina dopuszczała się ludobójstwa nawet jako państwo istniejące tylko teoretycznie !!……Ale jest bandytyzm i BANDYTYZM !!……….To, co przez ostatnie dekady wyrabia bandzior zza oceanu, ilość krajów nam które napadł i napada i miliony ludzi których zabił i zabija tom jest BANDYTYZM !!…………Rosja i Chiny przy nim to ministranci z chóru kościelnego !!……….Wojna nie na naszym terenie??……….O czym ty szczyna bredzisz??……….Na twoim banderowskim grajdole już masz wojnę domową wznieconą przez uSSmanię, a gdyby do władzy nie doszedł trump to być może wojna byłaby już na terenie Polski, bo poprzednia ekipa uSSmańska cały czas próbowała władować Polskę w konflikt z Rosją !!………..Nie pieprz więc farmazonów !!………….Nawiązać współpracę ze zwycięzcą??………Oj szczyna, a jak myślisz,m kto będzie tym zwycięzcą??…….Nie widzisz??…….Syria, G-20 w Chinach………itp !!……………Gotowy jesteś na współpracę z tymi zwycięzcami??………….Hehehehehe!!………..Tak szczyna !!………..Jednobiegunowy świat pod butem uSSmańskiego bandyty dobiega końca !!………To będzie ciężki czas dla oszołomów takich jak ty !!

     • cyna :

      Nie sądzę żeby to był dla mnie ciężki czas a to czy Polska pozwalała by sobie na to czy tamto to trzeba by było sprawdzić w realu dlatego sobie pogdybaj czerpiąc z tego niezrozumiała dla mnie satysfakcje. Co ty masz z tymi kropkami i kreskami, pisz po ludzku co to w rosji uzywacie jakiegos przekazu podprogowego za pomoca alfabetu morse’a. Nie dośc że ten twój bełkot wynikający z głupoty ciężko sie czyta to jeszcze te twoje szlaczki, zawieszasz się tam pisząc i za dlugo przytrzymujesz klawisze?

     • upadlina
      upadlina :

      jak to szczyna??………Przecież sam napisałeś, że „sądzę że gdybyśmy stali się mocarstwem to też pozwolilibyśmy sobie na niejeden bandytyzm”………….Sam to napisałeś przed chwilą, a teraz mówisz, że ja gdybam??………..Widać wyraźnie, że nie jest dobrze z twoim zdrowiem !!……….Zaprzeczasz sam swoim wypowiedziom sprzed chwili, a to nie świadczy o dobrej kondycji psychicznej szczyna !!……..Kropki i kreski??…….Szczyna, lubię stawiać zawsze kropkę nad przysłowiowym „i”, więc gdy jest za mało tych „i” to stawiam je bez nich !!……….Hehehehehe!!……….Zadowala cię to wyjaśnienie??………Ale kreski??………..Szczyna, gdzie ty widzisz kreski??……….Tam nie ma żadnych kresek!!………..Kreski są tylko w twoim umyśle szczyna, tak jak pancerne zagony Rosji mknące na Warszawę !!………To tylko imaginacje !!……..Tam nie ma kresek !!………Mój bełkot??…………Poczytaj swój bełkot, w którym zaprzeczasz sam sobie, to zrozumiesz, czym jest bełkot !!…………Ja tylko uświadamiam ci chachłaty jełopie, że bredzisz często od rzeczy !!

  • cyna :

   Baza lotnicza na archipelagu jest łatwym celem i można ją zniszczyć nawet z lodzi podwodnej natomiast bazy nad terytorium Filipin już takie nie są, ponadto z terenu Filipin można spokojnie ochraniać lotnictwem Tajwan. Lotnictwo chińskie żeby dolecieć do Filipin z terenu Chin musiały by przelecieć nad terytorium Tajwanu a to jest niemożliwe. Innymi słowy w tym kierunku jest szach i mat

   • upadlina
    upadlina :

    Hehehehehe!!…………….Wypowiedział się znany czołowy strateg wojenny szczyna !!………..Hehehehehe!!…………Pewnie baz na Filipinach z łodzi podwodnej zniszczyć nie można ??…………..hehehehehe!!………Daj spokój szczyna !!……Skończ tę błazenadę !!…..uSSmania to już wrak!!…….Dawny świat się kończy !!…………Nastaje era świata wielobiegunowego !!………Alleluja !!

    • cyna :

     Dla ciebie to zawsze był świat dwubiegunowy odkąd spadłeś z konika i zauważyłeś mechanizm który pozwalał ci galopować. Za szybko rusek dzieli skóre na niedźwiedziu a niedźwiedź dycha, tu tylko Chińczycy sie nie spiesza choć to oni są w centrum wydarzeń. Ciężko by ci tłumaczyć jakie przewagi ma duży ląd nad małą wyspą a nawet wieloma wysepkami ale zdradzę ci że bazę łatwiej jest odbudowac gdy nie trzeba budulca do niej dowozić i wyspa nie jest samowystarczalna energetycznie nośniki energetyczne trzeba tam dowozić. Na wyspie nie wybudujesz fabryki stali betonu i nie przetworzysz ropy czytaj padlino intelektualna i myśl to nie boli.

     • upadlina
      upadlina :

      szczyna, gdyby pobierali podatek za powierzchnię mózgu, ty dostałbyś zwrot !!………….Piszesz kretynku: „Baza lotnicza na archipelagu jest łatwym celem i można ją zniszczyć nawet z lodzi podwodnej natomiast bazy nad terytorium Filipin już takie nie są……”………..czyli twoim zdaniem nie można z łodzi podwodnej zniszczyć bazy na terytorium Filipin !!……….To są rozważania półmózga, który ma takie pojęcie o temacie, jak świnia o pomarańczach !!……….Ale jeszcze raz powtarzam szczyna !!……..Skończ tę błazenadę!!……..Szczyt G-20 w Chinach pokazał uSSmanii nowe miejsce w szeregu !!………Twoje pobrzękiwania i protesty tego nie zmienią !!……….Trump po to został dopuszczony do władzy, aby wprowadzić uSSmanię w nowy wielobiegunowy świat, gdzie karty rozdawać będą Chiny, Rosja i nadal uSSmania, ale już nie w takim zakresie jak wcześniej !!……….Szczyna, radziłem ci, żebyś w związku z tymi zmianami udał się do lekarza i poprosił o leki na uspokojenie, ale lekarz chyba się pomylił i przepisał ci jakieś dopalacze !!……….Zmień lekarza szczyna, bo się wykończysz !!

     • cyna :

      Twoja rosja jest skończone bez względu na obrót sytuacyjny, jeśli nie USA to Chiny zajmą się rosją to tylko kwestia czasu a nawet gdyby wszyscy dali spokój to rosja skończy sie sama bo żeby zatrzymać ten poroces to putin powinien zainwestowac w gospodarkę te pieniądze które przez ostatnie 25 lat inwestował w armie

     • upadlina
      upadlina :

      Hehehehehe!!…………..Twoje bzdety kontra rzeczywistość szczyna !!……….W Syrii widać, kto ma się całkiem dobrze, a kto robi bokami szczyna !!……….Bandycki hegemon został odstawiony na bok, jak dziecko do kąta i nie ma tam już nic do powiedzenia !!…………Nawet Turcja olała bandziora i współpracuje z Rosją !!……….A szczyt G-20, gdzie bambus wyłaził z airforce1 wyjściem awaryjnym to już ostateczne potwierdzenie faktu, że era uSSmanii dobiega końca !!………Płacze i miotanie się szczyna nic nie pomogą !!……….Zamiast dopalaczy weź coś na uspokojenie !!