Prezydent Duda upomniał się o prawa Polaków na Litwie

W trakcie rozmowy z prezydent Litwy w Nowym Jorku, prezydent Andrzej Duda poruszył problemy Polaków na Litwie i wskazał na potrzebę ich konsekwentnego rozwiązania.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wtorek na marginesie 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, prezydent Andrzej Duda spotkał się m.in. z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė. Jak zaznaczał minister Krzysztof Szczerski, rozmowa ta odbyła się z inicjatywy strony litewskiej.

Temat rozmowy była m.in. sytuacja Polaków na Litwie, choć jak zaznaczano w krótkich, ogólnych komunikatach, dotyczyła ona głównie oceny rosyjskiej polityki w regionie, szczególnie w kontekście ćwiczeń Zapad 2017.

Jak zaznaczył szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, w rozmowie z Grybauskaitė prezydent Duda poruszył problemy Polaków na Litwie i wskazał na potrzebę ich konsekwentnego rozwiązania.

PRZECZYTAJ: Władze Litwy znęcają się nad polskimi dziećmi – pisze Renata Cytacka

Czytaj również: Litewski polityk chce lituanizować Polaków i odebrać Polsce Suwałki

Ponadto, prezydenci Polski i Litwy wskazali na konieczność dalszej współpracy krajów tzw. flanki NATO w przygotowaniach do kolejnego szczytu Sojuszu. Celem miałyby być kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo naszych krajów w ramach NATO. Rozmawiano też o współpracy w zakresie energetyki i połączeń infrastrukturalnych.

Prezydent Polski został osobiście zaproszony do udziału w uroczystościach rocznicy 100. odbudowy państwowości Litwy, która odbędzie się w przyszłym roku w Wilnie.

Prezydent jedzie na Ukrainę?

Rzecznik prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, Światosław Cegolko poinformował, że w trakcie rozmowy z prezydentem Polski w Nowym Jorku, Andrzej Duda zadeklarował zamiar wizyty na Ukrainie.

– Andrzej Duda planuje odwiedzić w tym roku Ukrainę – napisał Cegolko, nie podając jednak dalszych szczegółów.

Jak poinformowała nas wczoraj Kancelaria Prezydenta RP, nie jest to informacja oficjalna, lecz tylko pewna deklaracja o „spontanicznym” charakterze. Szczegóły mają być ustalane później. – Nie ma na tę chwilę żądnych konkretnych informacji nt. takiego wydarzenia – podaje Biuro Rzecznika Prasowego Prezydenta RP. Dalsze szczegóły będą ustalane zgodnie z protokołem dyplomatycznym, najpewniej po powrocie prezydenta Dudy z USA.

L24.lt / twitter.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Nie rożśmieszajcie tym tytułem”upomniał”się.Nic dla Polaków na Kresach nie zrobił i nic nie zrobi.Ta pacynka jest na usługach żydów oraz pilnuje interesów banderowców i szaulisów.Polacy go nie interesują,takie tekściki to dla pisowskiej gawiedzi oglądającej tylko TVPiS sa dobre.To kolejny polskojęzyczny zaprzaniec.W jego gabinecie to już całe stado takich.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  Duduś jest po prostu lepszym krętaczem od Ryżego, tamten przez swoje kłamstwa, co chwila się potykał o własny nos, za to Dudus potrafi robić iście niewinną minę i tak bajerować, że wszyscy mu wierzą, nawet ci co mają przeciwstawne opinie w danej sprawie. Maliniak jest znakomicie wyszkolony, nie ma co.

 3. wilenski
  wilenski :

  To na kogo nam liczyć jeśli nie najwyższe czynniki?Wicemister spraw zagranicznych Dziedziczak już zapowiedział że będzie zmierzał do depolonizacji Kresów poprzez ściąganie ludzi do Polski.Niestety to droga do katastrofy,do usunięcia polskości Kresów,a Lwów, Wilno i Grodno to przecież do wojny był środek Polski.