Prezydent Duda: niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Prezydent Duda w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości przypomniał, że najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu.

Andrzej Duda przemawiał dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Głowa naszego państwa podkreśliła, musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent Duda podkreślił, że musimy pamiętać podczas codziennego życia, pracy, czy służby, że najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela – dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada

To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia – tłumaczył prezydent Duda.

Zdaniem prezydenta jest to jedyny sposób, aby budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy – podkreślił.

Prezydent Duda przypomniał także o ojcach polskiej niepodległości: Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego – to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko – tłumaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że ojcowie niepodległości mieli różne idee, ale szanowali się pomimo różnic w poglądach.

Kilka lat po odzyskaniu niepodległości na tym placu (marszałka Józefa Piłsudskiego) tak, jak dziś stali polscy żołnierze, stali rodacy, którzy zgromadzili się na wielkiej, patriotycznej uroczystości (…) złożenia pod arkadami Pałacu Saskiego trumny ze zwłokami chłopca, wydobytego z grobu pod Lwowem, obrońcy Rzeczypospolitej, który poległ w walce za Polskę, nieznanego żołnierza, ochotnika który ściskał w martwej dłoni maciejówkę – powiedział prezydent.

Prezydent podkreślił wagę słów ks. prałata Antoniego Szlagowskiego, które zostały wypowiedziane w trakcie tej uroczystości, które muszą być zapamiętane i wyryte w sercach wszystkich Polaków, po wszystkie pokolenia. Po to, żeby istniała wolna Polska .

(Szlagowski) mówił wtedy: Czymże na Boga jesteś, szary żołnierzu, zapomniany, bezimienny? Ty jesteś odwieczny geniusz bojowy narodu – zowiesz się męstwo. Ty jesteś niespożyta, niezmożona moc ideałów narodowych – zowiesz się poświęcenie. Ty jest wszechzwycięska niepodległość ducha narodowego – zowiesz się wolność – przypomniał Andrzej Duda.

Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości. Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej ojczyzny – powiedział prezydent Duda.

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz