Prezydent Chin Xi Jinping wezwał wszystkie strony w Afganistanie do wyeliminowania terroryzmu i obiecał większą pomoc dla rozdartego wojną kraju, poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, prezydent Chin Xi Jinping wezwał wszystkie strony w Afganistanie do wyeliminowania terroryzmu i obiecał większą pomoc dla rozdartego wojną kraju.

Afganistan powinien być bardziej otwarty i inkluzywny oraz prowadzić umiarkowaną politykę wewnętrzną i zagraniczną, powiedział Xi na spotkaniu przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy podały chińskie państwowe media.

„Niektóre kraje” powinny wziąć na siebie należną odpowiedzialność za przyszły rozwój Afganistanu jako „inicjatorzy” sytuacji, dodał Xi, wyraźnie odnosząc się do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Chiny, które obiecały pomoc i dawki szczepionek na COVID-19 dla Afganistanu, powiedziały, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mają obowiązek dostarczania rozdartemu wojną państwu pomocy gospodarczej i humanitarnej.

Wiadomo również, że Chiny martwią się bojownikami z dalekiego zachodniego regionu Xinjiang, z których część ma siedzibę w Afganistanie. Szanghajska Organizacja Współpracy skupia Chiny, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Rosję, Pakistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Afganistan jest państwem obserwatorem.

Zobacz też: Chiny utrzymają ambasadę w Kabulu

Jak informowaliśmy pod koniec sierpnia na naszym portalu, specjalny wysłannik Chin do spraw afgańskich poinformował, że jest pozytywnie nastawiony na temat przyszłych interakcji między Pekinem a talibami.

Yue Xiaoyong, który został mianowany na to stanowisko w zeszłym miesiącu, powiedział chińskiemu portalowi informacyjnemu guancha.cn, że Pekin jest gotowy do wzięcia udziału w pokojowej odbudowie Afganistanu i wielokrotnie podkreślał wagę utrzymania łączności z ugrupowaniem bojowników.

„Z mojego doświadczenia w kontaktach z nimi mam wrażenie, że są tacy sami jak inni Afgańczycy, jak ludzie w regionie, jak ludzie ze wsi lub wiosek” – powiedział. „Są przyjaźni, lubią wymieniać się ze mną pomysłami i komunikować się z innymi. Słuchają tego, co mówią ludzie. Oczywiście lubią wyjaśniać własne poglądy.

„Bardzo chętnie czerpali z doświadczeń innych krajów, w tym Chin. Zawsze mówiliśmy im, że powinni wymyślić swoją własną drogę, ale chętnie służymy pomocą”. Yue mówił: „Z długoterminowej i konstruktywnej perspektywy Chiny są gotowe do udziału w pokojowej odbudowie Afganistanu. Jesteśmy nie tylko gotowi do otwarcia, rozwoju i budowania kraju, ale także jesteśmy gotowi stworzyć z nimi sytuację, w której wszyscy wygrywają.

Zobacz też: Talibowie z wizytą w Chinach

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz