Specjalny wysłannik Chin do spraw afgańskich poinformował, że jest pozytywnie nastawiony w sprawie przyszłych stosunków między Pekinem a talibami – przekazał w niedzielę portal South China Morning Post.

Jak przekazał w niedzielę portal South China Morning Post, specjalny wysłannik Chin do spraw afgańskich poinformował, że jest pozytywnie nastawiony na temat przyszłych interakcji między Pekinem a talibami.

Yue Xiaoyong, który został mianowany na to stanowisko w zeszłym miesiącu, powiedział chińskiemu portalowi informacyjnemu guancha.cn, że Pekin jest gotowy do wzięcia udziału w pokojowej odbudowie Afganistanu i wielokrotnie podkreślał wagę utrzymania łączności z ugrupowaniem bojowników.

Zobacz też: Chiny utrzymają ambasadę w Kabulu

„Z mojego doświadczenia w kontaktach z nimi mam wrażenie, że są tacy sami jak inni Afgańczycy, jak ludzie w regionie, jak ludzie ze wsi lub wiosek” – powiedział. „Są przyjaźni, lubią wymieniać się ze mną pomysłami i komunikować się z innymi. Słuchają tego, co mówią ludzie. Oczywiście lubią wyjaśniać własne poglądy.

„Bardzo chętnie czerpali z doświadczeń innych krajów, w tym Chin. Zawsze mówiliśmy im, że powinni wymyślić swoją własną drogę, ale chętnie służymy pomocą”. Yue mówił: „Z długoterminowej i konstruktywnej perspektywy Chiny są gotowe do udziału w pokojowej odbudowie Afganistanu. Jesteśmy nie tylko gotowi do otwarcia, rozwoju i budowania kraju, ale także jesteśmy gotowi stworzyć z nimi sytuację, w której wszyscy wygrywają.

Zobacz też: Talibowie z wizytą w Chinach

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Współpracowaliśmy już z krajami regionu – na północy [Afganistanu] wiele krajów Azji Środkowej jest częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku, która odniosła duży sukces. Mamy też wiele projektów, które poprawiają łączność”.

„Dla nas najlepszym sposobem postępowania jest komunikowanie się i pozostawanie z nimi w kontakcie oraz praca z nimi na rzecz pokojowego pojednania w celu zbudowania powszechnie akceptowanego rządu, pracy na rzecz zwalczania terroryzmu i przekształcenia Afganistanu w kraj przyjazny sąsiadom , region i społeczność międzynarodowa” – powiedział.

Yue mówił: „do tej pory widzieliśmy pewne pozytywne trendy związane z wejściem talibów do Kabulu i przejęciem większości kraju z problemami w zaledwie „kilku miejscach”. Jest to ciągły postęp i dlatego zamierzamy kontynuować naszą wymianę z talibami i innymi zainteresowanymi stronami, aby upewnić się, że my, jako kraj sąsiadujący, możemy pomóc im zbudować środowisko i warunki, które mogą pomóc Afgańczykom naprawdę przejąć kontrolę nad przyszłością swojego kraju”.

Zobacz też: Ambasador Afganistanu w Chinach uważa, że talibowie nie będę respektować obietnicy złożonej Chińczykom

Kresy.pl/SCMP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz