Prezydent Andrzej Duda odmówił spotkania niemiecką kanclerz Angelą Merkel – poinformował w piątek Euobserver. Jest to ostatnia wizyta Merkel w Warszawie przed ustąpieniem ze stanowiska.

Jak poinformował w piątek portal Euobserver, prezydent Andrzej Duda odmówił spotkania niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Jest to ostatnia wizyta Merkel w Warszawie przed ustąpieniem ze stanowiska.

Oficjalnym powodem jest problem z natłokiem obowiązków, prezydent Andrzej Duda będzie tego dnia w Katowicach gdzie odbędą się obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego.

Portal WP w rozmowie z osobą z otoczenia prezydenta przekazał, że “Propozycja spotkania nie była ustalana z Pałacem. Nie pojawiła się kilka tygodni temu. O spotkaniu z kanclerz Merkel prezydent Polski dowiedział się z komunikatu niemieckiej strony. Dopiero później przedstawiciele ambasady zgłosili się do Kancelarii Prezydenta, by umówić spotkanie. Tak się nie robi w dyplomacji. Niemiecka strona przepraszała nas za to, ale prezydent miał już wcześniej zaplanowane aktywności w sobotę 11 września”.

Jak informuje agencja prasowa Deutsche Presse-Agentur (DPA) podczas spotkań z polskimi władzami będą omawiane stosunki polsko-niemieckie, wymiana gospodarcza, a także kwestie związane z bieżącymi wydarzeniami w Europie i na świecie.

Zobacz też: Merkel spotkała się z Putinem na Kremlu

Polskie Radio poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z Angelą Merkel o bezpieczeństwie granic Unii Europejskiej. “Bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej” będzie jedną z “kilku kwestii” omawianych przez dwóch przywódców na spotkaniu w sytuacji “poważnego kryzysu” na wschodniej granicy Polski z Białorusią – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Powiedział też, że Morawiecki poinformuje Merkel o sytuacji na granicy białoruskiej. Podczas spotkania polski premier „oczekuje bezpośredniego potwierdzenia poparcia” ze strony Niemiec w czasie kryzysu granicznego – powiedział Müller.

Kresy.pl/Euobserver

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply