Prezydent Andrzej Duda w Gruzji

Od ceremonii powitania przez prezydenta Giorgiego Margwelaszwilego i jego małżonkę rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Gruzji.

Według prezydenckiego doradcy Krzysztofa Szczerskiego, prezydent Duda dąży do intensyfikacji relacji polsko-gruzińskich. Rozmowy prezydentów będą dotyczyły starań Gruzji o wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO.

Intensyfikujemy polsko-gruzińskie relacje polityczne. Przywracamy ich dynamikę, którą znaliśmy z czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego i chcemy, żeby dzisiaj znowu Polska była tym krajem, który dla Gruzinów i dla Gruzji jest ważnym punktem odniesienia w polityce zbliżania się do struktur świata zachodniego, euroatlantyckiego. Polska jest adwokatem tego zbliżenia Gruzji do Unii Europejskiej i do NATO, intensywnie o to zabiega także na forach międzynarodowych – powiedział Szczerski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Andrzej Duda ma też powtórzyć deklarację, że Polska wspiera integralność terytorialną Gruzji czyli uważa samozwańcze republiki Abchazji i Osetii Południowej za ziemie gruzińskie. Według prezydenta Gruzji – To są tematy związane z bezpieczeństwem Gruzji, bezpieczeństwem regionu. To sprawa wolności wyboru Gruzji, który stara się zablokować Rosja. Tak więc rzeczywiście właśnie o tym będziemy rozmawiać, dlatego że owszem z przyjaciółmi rozmawiasz o miłych sprawach, ale jeszcze częściej mówisz im o swoich problemach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina, Mołdawia i Gruzją chcą mówić jednym głosem w kontaktach z Brukselą 

W czasie wizyty w Tbilisi Andrzej Duda złoży też wieńce pod pomnikami Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Postać polskiego prezydenta, który zginął w katastrofie smoleńskiej jest szczególnie znana w gruzińskiej stolicy. To właśnie Lech Kaczyński był jednym z kilku prezydentów, który przyleciał do Gruzji po wybuchu wojny z Rosjanami w 2008 roku, by wspierać zaatakowanych Gruzinów.

Wieczorem prezydent Andrzej Duda spotka się też z gruzińskimi intelektualistami oraz miejscowym korpusem dyplomatycznym.

Kresy.pl / Polskie Radio
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz