Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała rozważenie ponownego przeprowadzenia referendum niepodległościowego, po tym jak rząd w Londynie przedstawi warunki Brexitu.

Sturgeon w rozmowie z ITV powiedziała: Kiedy będziemy mieli jasność, co mam nadzieję nastąpi jesienią tego roku, na temat Brexitu i przyszłej relacji między Wielką Brytanią a UE, wówczas rozważymy ponownie kwestię tego, kiedy przeprowadzić referendum ws. niepodległości.

Premier Szkocji dodała także, że jej Szkocka Partia Narodowa nie będzie blokować głosowania nad jakimkolwiek układem dotyczącym warunków Brexitu, jednak wyraziła obawę o rozwój wypadków, jeśli kraje tworzące Wielką Brytanię zagłosują ws. umowy w różny sposób (tzn. np. jeżeli Szkocja odrzuci umowę, a pozostałe – Anglia, Irlandia Północna i Walia – ją przyjmą).

CZYTAJ TAKŻE: Szkoci przeciwko planowi Brexitu premier May

Podczas referendum ws. Brexitu w 2016 roku większość Szkotów oddała głos za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. W Szkocji za Brexitem zagłosowało tylko 38 proc. uprawnionych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu UE, premier Szkocji stwierdziła, że Szkoci wyrazili wolę pozostania w Unii.

Ostatnio referendum niepodległościowego w Szkocji miało miejsce w 2014 roku. Wówczas za niepodległością kraju opowiedziało się 44,7 proc. głosujących, jednak podczas kampanii przedreferendalnej sugerowano, że opuszczenie Wielkiej Brytanii będzie wiązać się z opuszczeniem Unii Europejskiej.

Kresy.pl / rp.pl / politico.eu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz