Premier Saksonii Michael Kretschmer uważa zniesienie ułatwień wizowych dla Rosjan w UE za błąd. Polityk CDU w rozmowie z Radiem Łużyce powiedział , że dużym błędem było odcinanie drogi do Unii Europejskiej ludziom z Rosji, którzy nie chcą odbyć służby wojskowej ani iść na wojnę.

Premier Saksonii oświadczył w sobotę w wywiadzie dla Radia Łużyce, że jest wiele osób, które chcą nauczyć się zawodu lub studiować w Niemczech. Ludzie, którzy uciekli z Rosji, postrzegają utrudnianie im tego jako duży błąd – stwierdził, cytowany przez Süddeutsche Zeitung.

UE zawiesiła w ubiegłym roku umowę o ułatwieniach wizowych z Rosją. To element sankcji spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę.

Süddeutsche Zeitung przypomina, że polityk CDU wielokrotnie opowiadał się też za zabezpieczeniem uszkodzonego gazociągu Nord Stream 1. Przypomnijmy, że w styczniu postulował jego naprawę.

W listopadzie ub. roku Michael Kretschmer zaapelował o jak najszybsze, dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. „Kiedy ta wojna się skończy, znów będziemy musieli ze sobą rozmawiać, handlować” – mówił niemiecki polityk. Zgodził się jednocześnie ze stanowiskiem rządu federalnego Niemiec, że konieczne jest udzielanie Ukrainie wszechstronnego wsparcia. Zaznaczył jednak, że dyskusja również powinna być możliwa.

Jak pisaliśmy, w sierpniu premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) oświadczył, że wojnę na Ukrainie należy „zamrozić”, a konflikt rozwiązać drogą dyplomatyczną. Polityk wezwał na antenie telewizji ZDF do „większego pragmatyzmu” w sprawie konfliktu na wschodzie. Stwierdził, że „Niemcy nie mogą się obejść bez rosyjskiego gazu przez najbliższe pięć do dziesięciu lat”.

Słowa Kretschmer wywołały ostrą reakcję ze strony byłego ambasadora Ukrainy w Berlinie, Andrija Melnyka. Swoją absurdalną retoryką o zamrożeniu wojny działa Pan na rękę Putinowi i podsyca rosyjską agresję. Zapraszałem pana na Ukrainę; to zaproszenie jest odwołane, a pan jest niepożądany” – napisał Melnyk na Twitterze.

Zobacz także: Wiceszef Bundestagu: powinniśmy uruchomić Nord Stream 2

Czytaj równieżBłaszczak: Polityka Niemiec jest bardzo niebezpieczna dla Europy

sueddeutsche.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz