Portugalski premier Antonio Costa ogłosił w sobotę, że Portugalia przekaże czołgi Leopard 2 Ukrainie.

Portugalia przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2 – oświadczył w sobotę portugalski premier Antonio Costa. Podkreślił, że Portugalia prowadzi rozmowy z Niemcami w celu pozyskania części potrzebnych do naprawy szeregu niesprawnych czołgów Leopard, które znajdują się w magazynach portugalskiej armii. “Obecnie pracujemy nad tym, aby móc wysłać [na Ukrainę] niektóre z naszych czołgów” – powiedział, cytowany przez agencję Reuters.

Zaznaczył, że wie, ile czołgów zostanie wysłanych, “ale zostanie to ogłoszone w odpowiednim czasie”.

Admirał António Silva Ribeiro, szef portugalskich sił zbrojnych poinformował w zeszłym miesiącu, że Portugalia posiada 37 czołgów Leopard 2. Media zwracały uwagę, że większość z nich jest niesprawna. Costa podkreślił, że Portugalia współpracuje z Niemcami, aby zdobyć części potrzebne do naprawy niesprawnych czołgów.

Jak wskazał, ma nadzieję dostarczyć je na Ukrainę do końca marca.

W piątek minister obrony Hiszpanii Margarita Robles ogłosiła, że czołgi podstawowe Leopard 2A4, które Hiszpania postanowiła przekazać Ukrainie, zostaną dostarczone Siłom Zbrojnym Ukrainy wiosną. Później podano, że chodzi nie o kilkadziesiąt wozów, jak spekulowały media, lecz o 4-6 czołgów.

Przypomnijmy, że w wypowiedzi dla japońskiego serwisu Nikkei Asia, premier Grecji Kyriakos Mitsotakis odniósł się do kwestii ewentualnego przekazania przez Grecję Ukrainie czołgów Leopard 2. Oświadczył, że Grecy nie zamierzają dostarczać Ukraińcom tych pojazdów. Tłumaczył to koniecznością zapewnienia swojemu państwu możliwości obronnych.

Zobacz także: Belgia chce wysłać na Ukrainę swoje stare czołgi Leopard 1. Wcześniej musi je odkupić

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply