Premier Kanady Justin Trudeau po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oświadczył, że pracuje nad prawem które pozwoli na eksport broni na Ukrainę.

Prawodawstwo o którym mówił Trudeau to Automatic Firearms Country Control List, lista, która reguluje sprzedaż kanadyjskiej broni – tłumaczyła dzisiaj ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform. Kanadyjski premier rozmawiał o tej kwestii z prezydentem Ukrainy Peterem Proszenką, który przebywał z wizytą w Toronto.

Czynimy postępy w tej dziedzinie. Istnieje proces, który przewiduje spełnienie serii kryteriów, ale pracujemy nad tym – miał twierdzić premier Trudeau, którego cytuje Ukrinform.

ZOBACZ TAKŻE: Kanada zezwoli na sprzedaż uzbrojenia na Ukrainę

Obecnie na kanadyjskiej liście krajów, do których kraj ten może wysyłać broń, znajduje się 35 państw, w tym m.in. Rosja. Nie ma tam jednak Ukrainy – podała agencja informacyjna.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

O wciągnięciu Ukrainy na Automatic Firearms Country Control List mieli rozmawiać na początku kwietnia ministrowie obrony Kanady i Ukrainy, Harjit Sajjan i Stepan Połtorak.

W marcu Kanada wydłużyła o kolejne dwa lata misję szkoleniową na Ukrainie. W jej ramach 200 kanadyjskich instruktorów przeprowadzają szkolenia ukraińskich wojskowych. Kanadyjczycy szkolą Ukraińców od 2015 roku, przebywając na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Uczą Ukraińców m.in. języka angielskiego.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz