Tysiące prawosławnych przybyło na górę Grabarkę. Wierni uczestniczyli tam w uroczystości Przemienienia Pańskiego. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele prawosławnym. Modlitwie przewodniczył zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa.

Michał Bogucki, pisarz ikon i znawca teologii prawosławnej mówi IAR, że przemienienie Chrystusa wobec apostołów, o którym piszą Ewangelie, ma głębokie duchowe znaczenie. – Chodzi o to, że to my mamy się zmieniać na lepsze – dodaje.
Góra Grabarka i znajdujący się tam klasztor dla prawosławnych są tym, czym dla katolików Jasna Góra. Na uroczystość przemienienia wierni przybywają tu w pielgrzymkach z całego świata. – Pielgrzymka oznacza wyjście z tego miejsca, gdzie mieszkamy na co dzień i wejście na miejsce święte – podkreśla Michał Bogucki. Dodaje, że robi się to po to, aby „spotkać się z Wiecznością”.
Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga osiemnastego wieku. Tam wierni szukali ratunku przed panująca wówczas epidemią cholery. Jak podaje polska Cerkiew, w naszym kraju jest około 600 tysięcy prawosławnych. Najwięcej mieszka w województwie podlaskim.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply